Dünyanın en hızlı kelime oyunu

Gazetelere ve birçok internet sitelerine dünyanın en hızlı modemi başlıklı bir yazı yansıdı. Bu yazıyı görünce yepyeni bir teknoloji, yepyeni bir bağlantı hızı, mevcut bağlantı hızını olmayan seviyelere yükseltmek üstüne birçok fikir geçti aklımızdan. Vodafone’un Türkiye’ye 4G getireceğini bile düşünmeden edemedik. Ama aslında olay bir kelime oyunuydu.

Vodafone demişti ki: DÜNYANIN EN HIZLI İNTERNETE BAĞLANAN VODEMİ HILINK E351 TÜRKİYE’DE… Ancak şirket demek istemişti ve alt tarafta yazmıştı ki “Vodafone Türkiye, 15 saniye gibi çok kısa bir sürede internete bağlanabilen HiLink Vodem’i Türkiye’de”

İlk bakış açısı insanı hülyalara daldırdığı için çok mutlu ediyor. İkincisi açıkçası biraz hayal kırıklığı yaratıyor. İnternete hızlı bağlanmak modemin (veya vodemin) sisteme hızlı entege olması mıdır? Biraz zorlarsak doğru olabilir. Ama 100 kişiye sorsak kaçı bunu hız olarak niteler kaçı sistemden çektiği megabit olarak tanımlar… Güzel ve yerinde bir kelime oyunu.

“Ben dünyanın en hızlı şoförüyüm çünkü arabayı hızlı çalıştırıyorum” benzeştirmesi muhtemelen kafalarda konuyu en çok oturtan cümle olacaktır.

Neticede eğer modeminizin bilgisayarla en hızlı eşleşmesi sizin için önemli bir değerse haber şöyle:

Vodafone Türkiye, bilgisayara takıldığı anda internete hızlıca bağlanabilen HiLink Vodem’i Türkiye’deki kullanıcılarla buluşturarak, bu alandaki istikrarlı yatırımlarına bir yenisini eklemiş oluyor. Mobil internetin Türkiye’de yaygınlaşması ve her an herkes tarafından kullanılabilir hale gelmesi yolunda öncü stratejik adımlar atan Vodafone Türkiye, HiLink Vodem ile ayrıca bir dünya lansmanına da ev sahipliği yapıyor. İlk kez Türkiye’de kullanıcılarla buluşan ürün, dünya ülkelerinde Türkiye lansmanından sonra satışa sunuluyor olacak.

Tıpkı sabit hatlarda olduğu gibi, USB’ye bağlanmasının ardından 15 saniye gibi çok kısa bir süre içinde internete erişim sağlayan HiLink E351, internete bağlanırken söz konusu olabilecek çevirme, sürücü yükleme ya da manual konfigürasyon gibi tüm işlemleri ortadan kaldırıyor. Yüksek erişim hızı haricinde kullanım anlamında da büyük kolaylık sağlayan HiLink E351, Türkiye’deki mobil internet kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Piyasada bulunan benzerlerine oranla yüzde 75 oranında hızlı bağlantı sağlayan ürün, bu özelliği dolayısıyla aynı zamanda teknolojik anlamda bir devrim niteliği de taşıyor.