Elazığ depremi 8 kat konuşma trafiği getirdi de ne oldu?

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, deprem sonrasında bölgede gün içinde 1.6 milyona yakın arama gerçekleştirildiğini ifade ederek, afet durumlarında vatandaşları iletişim ağlarını ihtiyaçları ölçüsünde kullanma konusunda uyardı.

Depremde iletişim çok önemli ve kritik” diyen Sezgin, “Herhangi bir iletişim problemi yaşamadık. Var olan iletişim seviyesini daha yükseklere çekebilmek adına birçok çalışma yaptık. Depremin akabinde çevre illerdeki mobil baz istasyonlarımızı deprem bölgesine sevk ettik. Aynı zamanda bu istasyonlar üzerinden wi-fi hizmetini ücretsiz olarak o bölgedeki vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz” diye konuştu.

Doğru zamanda doğru şekilde iletişim imkânlarının kullanılması çok önemli diyen Sezgin,- uyarılarını şöyle sıraladı: Vatandaşlarımızın öncelikle ihtiyaçları nispetinde bu altyapıyı kullanması, gereksiz yere altyapıyı meşgul etmemeleri çok önemli. Bizim Turkcell olarak bu anlamda geliştirdiğimiz BiP diye bir mesajlaşma ve iletişim uygulamamız var. Uygulamamıza bir de acil durum butonu koyduk. Acil durum butonuyla aslında öncesinde tanımladığınız afet esnasında durumunuzla ilgili bilgi vermek istediğiniz yakınlarınıza tek bir tuşa basarak hem konumunuzu hem de sağlık durumunuzu bildiriyor.”

Ne yazık ki her kötü olaydan sonra yaptığımızı yapıyoruz ve anlamsız şeyleri tartışıyoruz. Ne oldu herkesin eş zamanlı konuşabilmesi? Ne oldu bunun imkansız olması? Ne oldu yok illa . bunu yapacaksınız diyen tek sorumlu Ulaştıma Bakanlığı ve BTK’nın nafile sözleri? Ne oldu onlara yapılması gereken itirazlar? Boş işlerin ülkesiyiz biz. Depremin ertesi günü konuşma sekiz kat artmış. Bravo!