Elektronik atık toplayan kahramanlar dünyası

e-atik+kahramanlariSürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) ve Enerji Verimliliği (ENVER) tarafından düzenlenen ve İTÜ, İTÜ Arı Teknokent ve İTÜNOVA TTO ev sahipliğinde gerçekleştirilen İstanbul Elektrikli ve Elektronik Atık Zirvesi hayata geçirildi.

Zirvenin ilk gününde “E-atık Kahramanı” ödülü takdim edildi. E-atık ödülü için yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve firmalardan, ikisi yabancı olmak üzere 21 projenin aday olduğunu, 3 adayın da sektörel izleme ile saptandığını belirten Prof. Karaosmanoğlu “Marifet iltifata tabidir dedik ve ‘e-atık Kahramanı’ ödül sahiplerini SÜT-D olarak belirleyerek ödül törenimizde, her bir ödülün verilmesinin gerekçelerini delegelerimizle paylaştık” dedi.

Kadıköy Belediyesi ödülü Başkan Aykurt Nuhoğlu’na, Kartal Belediyesi ödülü Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer’e, Osmangazi Belediyesi ödülü Başkan Yardımcısı Dr.İsmail Selimoğlu’na sunuldu.

Çiğdemim Derneği, Doğa ve Çevre Vakfı (DOÇEV), Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği (ELDAY) ile Geri Kazanım Sanayicileri Derneği (GEKSANDER) sivil toplumun E-atık Kahramanları oldu. Elektrikli ve elektronik eşya üreticisi olarak e-atığını iyi yönetip, Eskişehir ile Bolu’da iki geri dönüşüm tesisini de kuran Arçelik E-atık Kahramanı ödülünü aldı.

Tetronics International’ın Arkansas’daki Blue Oak adlı projesi, platin grubu değerli elementlerin geri kazanımındaki esnek, basit, çevre dostu plazma teknolojisi ve sosyal yönü ile ödüle layık bulunarak E-atık Kahramanı ödülü Teknik Direktör Dr. Tim Johnson’a sunuldu.

Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki atıkları toplamak hala kahramanlık statüsünde. Meclisimiz doğa ve insanlığa zararlı atıkları toplamak için gerekli kanunları yapmak yerine Meclis tokmağıyla birbirini kovaladığı için atık toplayanları kahraman ilan etmek durumundayız. Evet bu yazdıklarım onların kahraman olmadığını göstermiyor. Ama bu işi sıradanlaştırmadığımız sürece boğazımıza kadar pisliğin içinde yaşamaya mahkumuz…