Elon Musk Kaliforniya’yı hakaretin ne olduğunu anlamak için mahkemeye verdi

Elon Musk Kaliforniya’yı mahkemeye veriyor. Bunu yaparken Musk, eyaletin ırkçılık ve nefret söylemi gibi konuları nasıl değerlendirdiğini öğrenmeyi amaçlıyor. Türkiye’de bunun eşi benzeri yok (keşke olsa diyoruz) ama ABD’de açılan bu dava sonucunda belirli konuşma kategorilerinin nasıl denetlediği eyalet savcısına bildirilmek zorunda kalınacak.

X Corp.’un şikayeti, nefret söylemi, yanıltıcı bilgi, politik müdahale ve diğer içerik kategorilerini “güvenilir bir şekilde tanımlamanın zor olduğunu” açıklıyor. Tanımlamanın “genellikle politik önyargılarla dolu olduğu” vurgulanıyor. Çünkü halk arasında bu terimlerin ne anlama geldiği konusunda kabul görmüş bir uzlaşı bile yok. X Corp., bu şeyleri tanımlayarak, bu konular üzerinde bir pozisyon almaya zorlandığını söylüyor.

Twitter, Twitter’da nefret söylemi hakkında rapor veren anti-nefret organizasyonunu dava etmekle tehdit ediyor. Dava, AB 587 yasasının, eyaletin “sorunlu” olarak gördüğü “anayasal olarak korunan belirli içerikleri ‘ortadan kaldırmayı'” amaçladığını iddia ediyor. Vali Gavin Newsom’un ofisi, onu geçen yıl Eylül’de yasalaştırdığında bunu “ülke çapında lider sosyal medya şeffaflığı” önlemi olarak tanıttı. Sosyal medya şirketlerinin nasıl denetim yapacağını belirleyen yasalar Texas ve Florida’da da oluşturulmuş, ve bu yasalar Yüksek Mahkeme’nin onlara itirazları dinlemesi için bekliyor.

Denetim sorunu çözmüyor sorunun ta kendisi

Sosyal medya denetimi çözülmüş bir problem değil. X, denetim ve gerçek denetimi için otomatik sistemler ve topluluk bayraklama gibi araçlar kullanıyor. Bu hafta şirket, “En İyi Yazarlar”ın potansiyel olarak yanıltıcı videolara bağlam sunmalarını sağlayan Topluluk Notları’nı yayınladı, ancak bu da kendi başına yanıltıcı bilgiye yol açabilir. Reddit, uzun süreli denetmenleri kovmaya başladıktan ve onları potansiyel olarak daha az eleştirel, deneyimsiz olanlarla değiştirdikten sonra yakın zamanda eleştiri aldı. Bluesky’nin kendi denetim manifestosu, sitenin denetim yaklaşımının gerçek denetimini bastırabileceğini kabul etti.