Elon Musk yapay zekasını sosyal medyasına entegre ediyor

Elon Musk’ın X’i, xAI’ın Grok yapay zekasını sosyal medya uygulamasına daha fazla entegre etmenin yollarını araştırıyor. Yakın zamanda yapılan bir bulguya göre, X, Grok’a X hesapları hakkında soru sorma, uygulama içinde metni vurgulayarak Grok’u kullanma ve Grok’un sohbet botuna ekranın yan tarafında bir açılır pencere aracılığıyla erişme gibi yeni özellikler geliştiriyor.

Bu format, Google ve Microsoft gibi diğer şirketlerin üretkenlik uygulamalarında sohbet botlarını kullanma biçimine benziyor. Burada yapay zeka sohbet botlarına erişim genellikle ekranın sağında bir kenar çubuğunda bulunuyor. Yapay zeka sohbet botunu kolayca ulaşılabilir kılıyor.

Bu yerleşim sayesinde X kullanıcıları birçok yeni imkana kavuşacak: Grok ile daha sık sohbet edecekler. Uygulamada gönderi paylaşırken veya zaman çizelgesinde gezinirken ve daha fazla bilgi edinebilecekler.

Bu yeni adımlar, Grok’un X deneyiminin daha önemli bir parçası haline gelebileceğini gösteriyor.

Kullanıcılara X’teki bir hesap hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir düğmeye tıklama olanağı verilecek. Ancak hesap özetinde hangi bilgilerin verileceği henüz net değil.

Belki de daha ilginç olan, X gönderilerinde bulunan bir kelimeyle Grok’u arama yeteneklerini kullanmak: Bu durumda, bir terimi seçebilir ve ardından kelimenin altında beliren “Ask Grok” düğmesine tıklayarak sohbet botu ile bir arama başlatabilirsiniz. Bu, X’te gördüğünüz haberler ve bilgiler veya daha derinlemesine incelemek istediğiniz diğer konular hakkında Grok’a soru sormayı kolaylaştıracak.

X, geçen yıl Elon Musk’ın Grok’unu, başlangıçta Premium Plus planındaki ücretli abonelikleri artırmak amacıyla, uygulamaya ekledi. OpenAI’ın ChatGPT’si, Google’ın Gemini’si ve diğerlerinden gelen rekabetin artmasıyla birlikte, X, Mart ayında Grok’a erişimi orta seviye Premium aboneleri de kapsayacak şekilde genişletti.