Ericsson: Operatörler kendilerini Metallica gibi değiştirebilmeli

Ericsson, telekomünikasyon sektörüyle ilgili ilginç bir benzetmeye haftaya damgasını vurdu: “Telekom endüstrisindeki servis sağlayıcılar, müşteri deneyimini operasyonlarının merkezine koymalı ve ABD’deki ağır metal öncüleri Metallica’nın yaptığı gibi hayran kitleleriyle düzenli olarak yeniden bağlantı kurmayı öğrenmeli.”

Neden Metallica? 1983 yılında yayımlanan albümleri “Kill ‘Em All” ile tüm zamanların en çok satan gruplarından biri haline geldiler. O günden bu zamana, kendilerini birçok kez yeniden tanımlamak ve değiştirmek zorunda kaldılar. Geçmişinde Trash ve Heavy Metal olan grup zaman içinde daha sakin bir Rock grubu olmaya doğru değişti ve daha küresel bir müzik haline geldi.

Ericsson’un ticari operasyonlar yardımcısı Dan Kerber’e göre, hizmet sağlayıcılar ve telekom şirketlerinin müşterileriyle yeniden ilişki kurmaya ve müşteri deneyimlerini operasyonlarının merkezine koymaya hazır olmaları gerekiyor: “Hepimiz Metallica olamıyoruz, ancak örneklerinden öğrenebiliriz. Müşteri deneyimine odaklanmak işinizde nasıl görünüyor? Müşteri deneyiminizi geliştirmek için şu anda başka neler yapabiliriz? Başka nereden ilham alabilirim?..”

Ericsson kısa bir süre önce teknolojiyi olabildiğince erişilebilir ve uyarlanabilir hale getirmeyi amaçlayan, özellikle operatörlerin 5G’yi çevik bir şekilde yeniden şekillendirmelerine olanak tanıyan bir girişim başlattı.

Kerber, “Hedef kitlelerinin ihtiyaçlarını ve acı noktalarını bilmek için çaba sarf ederek, Metallica sürekli pazarın tepesinde kalmanın bir yolunu buldu” dedi.

Bir minik not koymak gerekirse: Gerçek Metallica hayranları onu dinlemeyi uzun zaman önce bıraktı ve grubu çıkış çizgisinden uzakta olmakla suçluyor. Uzayan saçlar kesildi, grup belki de daha ehlileşti… Ama öyle ya da böyle daha çok para kazanıyorlar ve muadilleri evinde torunlarını okşarken onlar hala sahnedeler. İyisi bu demiyorum ama ara kazanmak için yaptıkları şey kesinlikle doğru…