Estetiğe kulak vermek

Estetik görünen ve görünmeyen her vücut bölgesinde yapılabiliyor. Ama kulak estetiği çok az kişinin aklına geliyor. Kepçe kulaklar olsa da olmasa da…

Manisa Batıgöz Sağlık Grubu Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Sarı, kepçe kulak cerrahisi ile ilgili detayları paylaştı. Op. Dr. Ahmet Sarı, kepçe kulak operasyonlarının dünya çapında popüler estetik müdahaleler arasında yer aldığını ifade ederek, “Doğru zamanlama ve uygun tekniklerle kepçe kulak problemi kolayca çözümlenebilir” açıklamasında bulundu.

Kulak kepçesindeki anormal kıvrımların kepçe kulak olarak tanımlandığını belirten Sarı, bu şekil problemlerinin ameliyat yoluyla başarıyla düzeltilip düzeltilmediğini dile getirdi. Kepçe kulak operasyonu lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir ve hastanede yatışa ihtiyaç duyulmaz.

Kepçe kulak cerrahisi, dünya genelinde sıkça başvurulan estetik işlemlerden biri olarak kabul edilmektedir. Op. Dr. Ahmet Sarı, “Kepçe kulak problemi, günümüzde doğru zaman ve uygun tekniklerle kolayca tedavi edilebilir” dedi.

HASTANEDE YATIŞ GEREKMEZ

Kepçe kulak operasyonu, uzman bir cerrah tarafından hastane ortamında gerçekleştirilmesi gereken bir prosedürdür. Cerrahın önerisine ve hastanın yaşına bağlı olarak, ameliyat lokal veya genel anestezi ile yapılabilir

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastalar, bandaj ihtiyacı olmaksızın yaşamlarına devam edebilir ve ameliyatın 10. günü itibariyle küpe takabilirler. Kepçe kulak cerrahisi sırasında yapılan kesikler genellikle kulak arkasında kalır ve estetik açıdan sorun teşkil eden herhangi bir iz bırakmaz. Ameliyat iyileşme süreci boyunca veya sonrasında işitme yetisini etkilemez ve hasta normal yaşamına rahatlıkla geri dönebilir. Kepçe kulak cerrahisinde iyileşme süreci genellikle 1-2 hafta arasında sürmektedir. Genellikle bir ayın sonunda kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkar ve hasta istediği görünüme ulaşır.

KEPÇE KULAK AMELİYATI SONRASI MERAK EDİLENLER

Kepçe kulak ameliyatı olmayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında iyileşme süreci gelmektedir. Ameliyat sonrası normal yaşantısına devam etmek isteyen bireyler için bu işlem herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Oldukça basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilen kepçe kulak ameliyatında kısa süren operasyonun ardından genel anestezi uygulanmamış ise hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. Operasyonda yapılan kesikler genellikle dikiş gerektirmez ve iyileşme süreci en fazla 1-2 hafta sürer.

Kepçe kulak ameliyatının üzerinden 1-2 hafta geçtikten sonra hastalar duş alabilir ve en geç bir hafta sonra rutin yaşamlarına sorunsuz bir şekilde dönebilirler. Bu süreçte kulakları dış etkenlerden korumak, operasyonun başarı oranını artırır. Süreç sonunda kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkar ve kişi istediği görünüme kavuşabilir.

Özetle, kepçe kulak ameliyatı günümüzde doğru zamanlama ve uygun tekniklerle başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. İyileşme süreci kısa olup, hasta normal yaşantısına rahatlıkla dönebilir. Bu estetik işlem sayesinde kepçe kulak problemi tamamen ortadan kalkabilir ve bireyler, istedikleri görünüme ulaşabilirler.