Facebook’un Kripto parasına günde bir milyon dolar ceza riski

Facebook ve saz arkadaşları, Libra isimli kripto para birimini başlata aklarını duyurmaları üstünden bir ay geçti. ABD’nin senato üyeleri bu duyurudan bu yana Facebook’a bu planları durdurdurma çağrısı yapıyor. Şimdi, bazı hukukçular da şirketin tamamen durmasını istiyor. ABD’nin Finansal Hizmetler Komitesinin Demokrat çoğunluğu, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini ya da dijital para birimleri çıkarmasını önleyecek yasayı hazırladı bile.

Facebook’un Libra’ya yönelik planlarını engellemenin yanı sıra, “Büyük Teknoloji Firmalarını Finans Dışında Tutma Yasası”, diğer firmaların, yani yıllık geliri en az 25 milyar dolar olan çevrimiçi platform hizmeti sunanların, yani bir başka deyişle Google, Amazon ve Twitter gibi firmaların, benzer kripto para birimleri başlatmasını önlemeyi hedefliyor. Kuralları ihlal eden şirketler günde 1 milyon dolara kadar para cezasına çarptırılabilir.

Facebook, Amerikan finans sistemi ve kanun koyucularla oyun oynanmayacağının farkında. Milletvekilleri ve düzenleyicilerin kaygıları giderilinceye kadar Libra’yı başlatmayacaklarını garanti etmeyi planlıyor. Facebook’un dijital cüzdanının başkanı David Marcus, Libra’nın egemen para birimleri ile rekabet etmek ya da para politikasına müdahale etmek için inşa edilmediğine dair bir açıklama yaptı.

Facebook ABD’nin ilgili sistemlerine neredeyse yalvarma moduna geçti. Bakalım sisteme bu kadar dost olacağını söyledikten sonra halkı bunun bağımsız bir yapı içereceğine nasıl ikna edecekler…