Fırtına giyilebilir halde geliyor

lifeband
Bülent Yılmaz
Bu aralar ülkemizde başka fırtınalar beklense de asıl fırtına Las Vegas’daki CES Fuarı’nda kopuyor diyebiliriz.
Önceki yazımızda CES’de takip edilmesi gereken 5 konu başlığını paylaşırken giyilebilir teknolojilere ayrı bir başlık açmıştık.LG konuda bizi yanıltmadı ve bu alana giren bir başka üretici firma oldu. Sadece bununla da kalmadı, bükümlü ekrana sahip G-Flex akıllı telefonunu ve Akıllı TV’lerde kullanılana WebOS işletim sistemine ilişkin planlarını da paylaştı.
LG ilk olarak LifeBand adını verdiği akıllı bileklik ürününü lanse etti. Spor, fiziksel bir egzersiz yaparken vücut fonksiyonlarınıza ilişkin verileri toplayan bu ürün ile LG’de giyilebilir teknolojisi alanına girmiş oldu. Ayrıca LifeBand ürünü ile birlikte çalışan Heart Rate Earphone kulaklıklar sayesinde kalp atış hızını da ölçebiliyor.
Akıllı Telefon tarafında ise bükümlü ekrana sahip G Flex’in tanıtımı yapıldı. Ekranın sadece uçlarından bükümlü olması da ne işe yarar demeyin ! LG, bu özellik sayesinde daha iyi görüntü, daha iyi ses ve daha ergonomik bir tutuşun sağlandığını ifade ediyor. Özellike konuşma ve müzik sesi kalitesinde önemli bir artış sağladıklarını ve bu inovatif özelliklerle pazarı etkileyeceklerini düşünüyorlar. G Flex yılın ilk çeyreği sonunda Amerika pazarında satışa sunulacak.
TV tarafında ise geçtiğimiz Mart ayında HP’den satın aldıkları WebOS işletim sistemini daha da geliştirdiklerini ve bu sayede kullanıcıların akıllı televizyon deneyimlerini zengileştirdiklerini söylediler. Bu esnada Netflix CEO’su da sahneye çıkarak 4K içerik programlaması konusunda WebOS işletim sistemine destek vereceklerini açıkladı.
Son olarak LG, WhatsApp gibi çok yaygın kullanılan başka bir anlık mesajlaşma uygulaması LINE ile işbirliği yaptıklarını açıkladı. HomeChat adı verilen LINE uygulaması ile tüketiciler evlerindeki akıllı cihazlarını (buzdolabı, bulaşık makinesi vb) uzaktan kontrol edebilecekler.