Fransa 5G’nin incelenmesi için yönetmelikler hazırlıyor

Bir grup Fransız milletvekili ve senatör, ülke operatörlerinin 5G şebekelerinde kullanılan ekipmanlarla ilgili yetkililerden doğrudan izin almalarını gerektiren bir yasanın detayını kabul etti.

Tasarıya, 5G’nin dağıtımıyla ilgili ulusal güvenlik sorunlarını değerlendirmekle görevlendirilmiş grup da onay verdi. Konu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a gitmeden önce, senatonun tamamı ve parlamento tarafından son bir kez dinlenecek.

Maddeler kabul edilirse, 5G ağlarıyla ilgili katı güvenlik düzenlemeler belirlenecek ve sisteme genel uyumsuzluğun cezalarının gerçekten ciddi sonuçları olacak. Kabul edilmesi beklenen maddelerin amacının “Fransa’nın savunma ve milli güvenlik çıkarlarını korurken 5G’nin gelişmesini sağlamak” olduğunu belirtildi.

Konuyla ilgilenen çalışma grubu tarafından 3 Temmuz’da yapılan bir açıklamada, 5G’nin riskleri, bağlantılı araçlar, gelecek nesil fabrikalar ve otonom araçlar da dahil olmak üzere teknolojinin açtığı yeni endüstriyel kullanım davalarından kaynaklandı. 

Yetkili makamlar konuyu incelemeye ABD tarafından 5G şebekelerinde Huawei ekipmanlarının kullanımını kısıtlama yapılması isteğiyle başladı. Fransa incelemeye başlamasından kısa bir süre sonra, Avrupa Komisyonu , 28 üye ülkenin tamamında 5G güvenliğine ortak bir yaklaşım çağrısında bulundu.