Genel kurul sabahında Kcell’den atama haberi

Ali AganTürk yönetim gücü bütün dünyaya özellikle de telekomünikasyon alanında hızla yayılıyor. Kazakistan’ın en büyük GSM operatörü Kcell’de Veysel Aral’ın CEO’luk dönemi oldukça başarılı geçti. İngiltere’de halka açılan şirket kendi içinde de tarihinin en parlak günlerini geçirdi. O kadar parlak günler oldu ki Veysel Aral, Kcell’in başından birkaç Avrasya ülkesine aynı anda bakar hale geldi.

Bir süre Veysel Aral’ın ismi Turkcell’de düşünülür mü, bu yapının başına geçer mi diye tartışıldı. Elbette gelişen zaman ve şartlar ne gösterir bilinmez ama Veysel Aral’ın mevcut gidişattaki kariyer planı, diğerlerinin de gelişimini göz önünde bulundurursak, sanki TeliaSonera yönetiminde tepe noktalara doğru gidiyormuş gibi gözüküyor.

Acaba bu iki işi aynı anda nasıl yapar derken belki de daha önce karara bağlanmış atama resmiyete döküldü ve Ali Ağan ismi gündeme geldi.

20 yılı aşkın süredir çeşitli ülkelerde finans ve telekomünikasyon sektörlerinde deneyim kazanmış olan Ali Ağan, birikimlerini bundan böyle Kcell’de değerlendirecek. Kcell CEO sorumluluğunu 2013 yılı Şubat ayında TeliaSonera Avrasya Bölgesi Başkanlığı’na atanan Veysel Aral’dan devralan Ali Ağan’ın yeni görevi, 1 Haziran 2013 tarihinden geçerli olacak.

Kcell’e Özbekistan’ın ikinci büyük operatörü ve kardeş şirketi Ucell’den gelen Ali Ağan, 2008 yılı Mayıs ayından itibaren yine TeliaSonera grubu şirketlerinden Azerbaycan’ın lider telekom şirketi Azercell’de CEO Yardımcılığı ve CEO görevlerinde de bulunmuştu. Azercell’de görev yaptığı 5 yıllık sürede; 3G ve 4G lansmanları, marka yenileme çalışmaları, ülkedeki yoğun rekabet ortamına rağmen ciro artışı sağlanması gibi başarılara imza atmış olan Ali Ağan’ın, Ucell’in Avrasya Bölgesinde net satış artışında liderliğe yükselmesinde de önemli katkıları olmuştur.

Ali Ağan, yeni görevine başlamadan önce yaptığı açıklamada “Dünya hızla değişiyor. Telekomünikasyon sektörünün şu an ne tür zorluklarla karşılaştığını biliyoruz. Kcell bu değişen dünyada müşterileri için vazgeçilmez olmayı hedefliyor. Operasyonel etkinlik, müşteri odaklılık, global pazar trendlerinin izlenmesi gibi kavramları profesyonel bir ekiple harmanlayarak bu hedefi gerçekleştireceğimize inanıyoruz” dedi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Ali Ağan, Kanada Toronto Üniversitesi’nden sertifika sahibi ve ABD Baltimore Üniversitesinde finans konusunda MBA yaptı. Ali Ağan evli ve iki çocuk babasıdır.

Turkcell’in en önemli günlerinden birinin sabahında yapılan bu açıklamayı normal bulmak da mümkün, manidar da…