Google büyük yapay zeka konferansında geleceğini anlattı

Google, bu hafta yapay zeka konusunda kendince büyük bir adım atarak yenilikler duyurdu. Her ne kadar majesteleri Türkiye’den gelen sorulara cevap vermese de yapay zekaya katkı babında onun gerçekleştirdiği büyük konferanslarda duyurulan konuları sizinle paylaşmak istiyorum…

Arama’da Üretici Yapay Zeka
Google, Google Arama sonuç sayfalarını düzenlemek için üretici yapay zeka kullanmayı planlıyor. AI ile düzenlenmiş sayfalar, arama sorgusuna bağlı olarak değişiklik gösterecek, ancak yapay zeka tarafından üretilen inceleme özetleri, Reddit gibi sosyal medya sitelerinden tartışmalar ve öneri listeleri gibi içerikleri içerebilir.

Project Astra ve Gemini Live
Google, çevresini daha iyi anlayabilmesi için AI destekli sohbet robotu Gemini’yi geliştiriyor. Gemini Live olarak adlandırılan yeni bir deneyim, kullanıcıların akıllı telefonları üzerinden Gemini ile “derinlemesine” sesli sohbetler yapmasına olanak tanıyacak. Kullanıcılar, sohbet robotu konuşurken araya girip açıklayıcı sorular sorabilecek, ve Gemini, kullanıcının konuşma kalıplarına gerçek zamanlı olarak uyum sağlayacak.

Google Veo
Google, metinle başlayan bir dakikaya kadar 1080p video klipler oluşturabilen bir AI modeli olan Veo ile OpenAI’nin Sora’sına rakip olmayı hedefliyor. Veo, farklı görsel ve sinematik stilleri yakalayabilir, çekilen görüntülere düzenlemeler yapabilir. Ayrıca, kamera hareketlerini ve VFX’i oldukça iyi anlayabilir. Veo aynı zamanda fizik konularında – sıvı dinamikleri ve yerçekimi gibi – bir dereceye kadar anlayışa sahip, bu da ürettiği videoların gerçekçiliğine katkıda bulunuyor.

Fotoğraflara Sor
Google Fotoğraflar, Gemini’nin yapay zeka modelleriyle çalışan Ask Photos adlı deneysel bir özellikle yapay zeka desteği alacak. Bu özellik, kullanıcıların Google Fotoğraflar koleksiyonlarında doğal dil sorguları kullanarak arama yapmalarına olanak tanıyacak.

Gemini in Gmail
Yakında, Gmail kullanıcıları, Gemini sayesinde e-postaları arayabilir, özetleyebilir ve taslaklar oluşturabilir. Örneğin, bir ebeveyn, çocuğunun okuluyla ilgili son e-postaların özetini Gemini’ye sorduğunda, Gemini e-postaların içeriği yanında ekleri de analiz ederek ana noktaları ve yapılması gerekenleri özetleyebilir.

Aramalar Sırasında Dolandırıcılık Tespiti
Google, kullanıcılara bir arama sırasında olası dolandırıcılıklar hakkında uyarıda bulunacak bir AI destekli özelliği önizledi. Bu özellik, Android’in gelecek bir sürümüne entegre edilecek ve tamamen cihazda çalışacak Gemini Nano tarafından desteklenecek.

Erişilebilirlik için AI
Google, Android için TalkBack erişilebilirlik özelliğini biraz yapay zeka sihriyle geliştiriyor. Yakında, TalkBack, düşük görme yeteneği olan veya kör kullanıcılar için nesnelerin işitsel açıklamalarını yapmak üzere Gemini Nano’yu kullanacak.

Televizyon için yapay zeka
Google’un üretici yapay zeka model ailesi olan Gemini, akıllı TV işletim sistemini geliştirecek. Böylece, ev ekranında bir film veya TV şovunun açıklaması eksik olduğunda, yapay zeka otomatik olarak bu boşluğu dolduracak. Google, böylece izleyicilerin bir başlığın ne hakkında olduğunu merak etmelerinin önüne geçmeyi amaçlıyor. Ayrıca, açıklamaları izleyicinin ana diline çevirerek içeriği daha geniş bir kitleye ulaştırılabilir hale getirecek. Yapay zeka tarafından üretilen açıklamalar, izleyicinin tür ve oyuncu tercihlerine göre kişiselleştirilecek, böylece herkes kendi ilgi alanlarına uygun öneriler ve özetler alacak.

Hırsızlara karşı yapay zeka
Hırsız tehdidine karşı koruma sağlamak için tasarlanmış Android için bir özellik olan Hırsızlık Tespit Kilidi’ni duyuruldu. Tetiklendiğinde, yapay zeka destekli özellik cihazı otomatik olarak kilitleyecek. Google, “Hırsızlıkla ilişkilendirilen yaygın bir hareket algılandığında, telefon ekranını hızla kilitleyecek. Google ayrıca, cihaz bilerek ağdan çıkarıldığında korumak için tasarlanmış Çevrimdışı Cihaz Kilidi özelliğini de ekliyor. Telefonun sürekli olarak doğrulanamaması gibi durumlar bu özelliği tetikleyecek. Gelecek güncelleme, hırsızların cihazınızı uzaktan fabrika ayarlarına döndürmelerini daha zor hale getirecek bir özellik de sunacak.