Google davasına Apple’ı şahit yazdılar

Google’a tekel uygulamaları yüzünden dünyanın en büyük olduğunu söylediler. Şirketin avukatı, Google kullanmak yerine başka bir uygulamayı seçmenin dört tık kadar kolay olduğunu dile getirdi. Mahkemede “bu yüzden de tekel değiliz” dedi.

Dava, ABD düzenleyicilerinin teknoloji devleri üzerindeki gücünü büyük ölçüde test edecek. Kamuoyu davanın esas konusunun “internetin geleceği” olduğu konusunda hemfikir… Davanın 10 hafta sürmesi bekleniyor ve Google patronu Sundar Pichai ve Apple’dan yöneticiler de tanıklık edecek.

ABD, Google’ın genellikle bu ayrıcalık için yılda 10 milyar dolardan fazla ödediğini, pazarın kontrolünü sürdürebilmesine yardımcı olan sürekli bir kullanıcı verisi akışına erişimini güvenceye aldığını belirtti. Adalet Bakanlığı avukatı Kenneth Dintzer, “Başka dağıtım kanalları mı var? Başka arama dağıtım yolları mı? Evet… Bunlar varsayılanlar kadar güçlü mü? Hayır,” dedi ve hakime şunu söyledi: “İddiaların en doğru tanığı, Google’ın çek defteridir.”

Google, sadece genel arama motoru şirketleri, Microsoft’un Bing’inden değil, insanların restoran, hava yolu uçuşları ve daha fazlasını bulmak için kullandığı daha uzmanlaşmış siteler ve uygulamalardan yoğun rekabetle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Google avukatı, “Bu davanın kanıtları, Google’ın önceden yüklenme ve varsayılan durumu kazanmak için liyakate dayalı olarak yarıştığını ve tarayıcı ve Android ortaklarının Google’ı kullanıcıları için en iyi arama motoru olarak değerlendirdiğini gösterecek” dedi.

Eğer hükümet davayı kazanırsa “yapısal bir çözüm” istiyor ki bu, şirketin bölünmesi anlamına gelebilir.