Google diğer firmalara “hareket çekiyor”

hareketGoogle’ın her sene yaptığı startup şirket satın alma aktivitesine bu sene de Flutter adında hareket tanıma şirketi takıldı. Şirketin internet sitesinden doğrulanan haberde şirket yetkilileri Google bünyesinde araştırma geliştirme faaliyeti sürdüreceklerinden duydukları heyecanı dile getirdi.

Google ise bu satın almayı teknolojinin kırılma noktası olan hareket tanıma konusu için atılmış çok önemli bir adım olarak tanımladı.

Hareketlerle kontrol konusunda ilk adımlar lazerli klavyelerle atıldı. Ardından giderek gelişen telefon ve talet kameralarının bu iş için ideal olup olmadığı araştırıldı. İlk etkin kullanımı Microsoft, Xbox’a takılan cihazlarla yaptı. Microsoft, teknolojide çok önemli bir adım da atarak bu cihazın kullanım özelliklerinin üstüne programlama yapılabilmesinin yollarını açtı. Böylece artık bilgisayarda da hareket özellikleri kullanılabilir hale geldi.

Google Flutter isimli şirketi almakla işletim sistemi Android’e ekstra özellikler katmak istiyor. eybette Android’in hareketi desteklemesi piyasada onlarca firmanın çıkaracağı telefonlarda hareketin kullanılabilmesi anlamına geliyor. Bir başka bakış açısıyla baktığımızda ise eğer hareketleri Android’e uyarlamak mümkün olursa akıllı televizyonlardan telefonlara, tabletlerden bilgisayarlara kadar birçok aletin içinde yeni bir hareket görebiliriz…