Google yapay zeka ile aptal konumuna düştü

Google, yapay zeka ile ilgili yeni arama özelliğinin düşük kalitesi ve yanlış bilgilendirmeleri nedeniyle geçen hafta boyunca gelen yoğun eleştirilerin ardından bir nevi özür açıklaması yaptı. İnternette arama yapmakla eş anlamlı hale gelen ve markası “dünyanın bilgisini düzenlemek ve kullanıcıların parmaklarının ucuna getirmek” olan Google, blog yazısında “bazı tuhaf, yanlış veya yararsız AI özetlerinin kesinlikle ortaya çıktığını” kabul etti. Etmese ne olacak acaba?

Google Başkan Yardımcısı ve Arama Başkanı Liz Reid tarafından yazılan başarısızlık itirafı, AI teknolojisini her şeye entegre etme çabasının Google Arama’yı nasıl daha kötü hale getirdiğini anlattı. Reid, AI özetlerinin yaptığı hataların birçok sebebini anlattı. Diğer büyük dil modellerinin yaptığı gibi “halüsinasyon” görmediklerini veya şeyler uydurmadıklarını söylese de, “sorguları yanlış yorumlamak, web’deki dil nüansını yanlış yorumlamak veya çok fazla iyi bilgiye sahip olmamak” gibi başka nedenlerle yanlış şeyler yaptıklarını söyledi.

Reid ayrıca, geçen hafta sosyal medyada paylaşılan bazı ekran görüntülerinin sahte olduğunu, bazılarının ise “Kaç taş yemeliyim?” gibi anlamsız sorgulara ait olduğunu kaydetti. Eğer “Kaç taş yemeliyim?” diye Google’da arama yapsaydınız ve karşınıza yararsız bağlantılar veya şaka yollu bir makale çıksaydı, şaşırmazdınız. İnsanların tepki verdiği şey, AI’nın “jeologlar günde en az bir küçük taş yemeyi öneriyor” gibi bir şeyi gerçek bir yanıt gibi güvenle söylemesi. Teknik terimlerle bir “halüsinasyon” olmasa da saçmalığın dik alası…

Buradaki en büyük sıkıntı Google’ın bu özellikleri başlatmadan önce kapsamlı bir şekilde test ettiğini iddia etmesi. Ayrıca, Google AI özelliğinin bilgi ve gerçek kaynakları olarak Reddit kullanıcı verilerine güvenmesi de saçmalık… Reddit bir bilgi kaynağı değil. AI, Reddit forum gönderilerini soruları yanıtlamak için kullanabilir ama önce Reddit bilgisinin ne zaman yararlı olduğunu ve olmadığını anlaması, trolleri ayıklaması gerekiyor.

Reddit bugün verilerini Google, OpenAI ve diğerlerine modellerini eğitmek için sunarak para kazanıyor. Ancak bu, kullanıcıların Google AI’nın bir cevabı aramak için ne zaman Reddit’e başvuracağını bilmesi anlamına gelmiyor. Reddit’te ne zaman arama yapılacağını öğrenmek bir incelik gerektirir ve Google’ın AI’si bunu henüz anlamış değil.

Reid diyor ki: Forumlar genellikle otantik, ilk elden bilgi için harika bir kaynak. Ancak bazı durumlarda, peyniri pizzaya yapıştırmak için yapıştırıcı kullanmak gibi daha az yararlı tavsiyelere rastlamanız mümkün…

Şimdi size bu konudaki bazı gerçekleri verelim: Bir şirket ne kadar büyükse yanlışı da o kadar büyük olur. Google büyüklüğüne güveniyor. Google gerzek gibi hatalar yapıyor ve bunların arkasında duruyor, hatasını çok ender kabul ediyor. Ama en kötü tarafı, Google yapay zekayı beceremedi, henüz bu dünyaya hazır değil ve buna rağmen tüm yapay zeka araçlarından daha fazla para istiyor. Biz kendimizi geliştireceğiz derken para istemeye de devam ediyor.

Google’ın arama motorunu yapay zekayla harmanlamayı düşünmesi iyi bir fikir. Ama önüne gelen sonuçları okuyup anlamadığı için, bir de yapay zekayı her şeyi biliyormuş gibi konumladığı için olabilecek en şobalak konumlara düşüyor. Önce anla, ondan sonra ne yaparsan yap. Ama Google yapay zekası bir konuyu anlama konusunda rakiplerinin yüzlerce kilometre gerisinde…