GSM fiyatlarını çözemeyen ekonomi basını

telefonlarGeçtiğimiz hafta gazetelerde beni çok rahatsız eden bir haber çıktı: BTK, 26 Mart’ta aldığı kurul kararıyla, mobil elektronik haberleşme hizmetleri azami ücret tarifesini belirlemiş; mobil şebekelerden sabit şebekelere ve mobil şebekelerden mobil şebekelere yurtiçi arama ücretlerinin 1 Temmuz 2014’e kadar bir önceki azami ücret olan dakika başına 43.89 kuruş olarak uygulanmasına karar vermişti. Bu sürenin dolmasıyla yarından itibaren söz konusu tavan fiyat dakika başına 46.25 kuruş olacak.

Basınımız bu haberi nasıl gördü? GSM’de kara gün fiyatlar artıyor. Basınımızın cahilliğini yüzüne vurma pahasına gelin beraberce bu haberin saçmalığına maddeler halinde inceleyelim:

  • Bahsi geçen artış 2.36 kuruştur. Velev ki bu fiyat artışının tamamı kullanıcıya yansıdı, yaklaşık 300 dakika ortalama konuşma süresine sahip insanımız bundan yaklaşık 7 lira etkilenir.
  • Kullanıcıların çok büyük kısmı paket kullanmaktadır. Bu fiyat sadece paketlerin aşımında devreye girer. 2 bin dakika kullanmış olan kullanıcılar kaç dakika paket aşımına girecekler bunu varın siz tahayyül edin.
  • Bizim şirketlerimizin en önemli sorunu fiyat rekabeti yapması. Hatta bu yüzden bir şirketimiz kurulduğu günden bu yana kara geçemezken bir diğer şirketimiz daha geçtiğimiz sene kar etmeye başladı. Şirketlerimiz bu üst limitin yakınından dahi geçemezken üst limitin artırılması onları fiyat artırmaya götürür mü? Biraz kafamızı kullanırsak sorunun cevabını buluruz.
  • GSM sektörünü yakından biraz daha yakından incelersek sektör sorununun ve en önemli tartışmalarının üst değil alt limit olduğunu görürüz. “Alt limiti daha aşağı indirmeyin, daha yukarı çekin” tartışmalarının olduğu yerde üst limit artınca fiyatlara zam geleceğini düşünmek çok büyük cahillik olur.

Ajans bu haberi böyle geçmiş olabilir ama ne olur biraz uzmanlara danışarak koyun, biraz üstünde düşünün ne olur!..