Her 44 saniyede bir kişi tufaya düşüyor

Libya’daki savaş son birkaç haftadır sanal suçluların gündeminde. ESET araştırmacıları, kullanıcılara para kaybettiren Nijerya kaynaklı e-posta dolandırıcılıklarını tespit etti. ESET, son dönemde yine Nijerya kaynaklı ve Libya Devlet Fonlarını konu alan bir e-postanın dolaştığını bildirirken, bu tip zararlı dolaşımları takip eden 419hell.com adlı siteye göreher 44 saniyede, bir kullanıcı bu dolandırıcılığa kanıyor.

Usame Bin Ladin’in ölüm haberleri de virüslerin yayılması için kullanılıyor. Binlerce insanın Bin Ladin’in ile ilgili resim ve videoları araması “Kara Şapkalı” (black hat) arama motoru optimizasyonunu da tavana vurdurdu. Arama motorlarının sonuçlarında yüzlerce sahte site ön plana çıkmaya başladı. ESET Araştırmacılarından Aryeh Goretsky’ye göre, bu gibi suç faaliyetleri normal hale gelmiş olsa da iyice otomatize edilmiş durumda ve arama faaliyetlerinin artması zararlı yazılımın yayılmasını da arttırdı.

Zararlı yazılım çeteleri dünya çapında Bin Ladin’in ölümü üzerine yoğunlaşırken, ESET aynı zamanda Facebook üzerinde de gelişen aktiviteler kaydediyor. Latin Amerika’daki ESET araştırmacılarının bildirdiğine göre sanal alemdaki suçlular Facebook’un güvenlik önlemlerini aşmak için çeşitli sosyal mühendislik tehditleri kullanıyor. Bunlardan bir tanesi de kullanıcıyı kandırarak bulaşıcı bir JavaScript kodunu kopyalayarak adres çubuğuna yapıştırmasını sağlamak.