Huawei Google ekosistemine “bu kötülüğü” yapar mı?

Geçtiğimiz gün Türk ve yabancı basınına yansıyan enteresan bir haber dikkatimizi çeldi: Google tarafından uygulama dükkanı izinleri kaldırılacak olan Huawei telefonları, içinde bulundukları durumu yepyeni bir stratejiyle avantaja çevirmeyi düşünüyor: Aptoide uygulama dükkanı…

Şimdi konuyu biraz açalım: Apple ile Google’ın farkı, Google’da insanlar farklı uygulama dükkanları açarak buraya konan yazılımları herkesin indirmesini sağlayabiliyorlar. Diyelim ki siz Digiturk’sünüz. Uygulamalarınızı Digiturk uygulama dükkanı diye bir yerde toplayıp insanların buradan indirmesini sağlayabiliyorsunuz.

O zaman niye herkes bunu yapmıyor? Çünkü uygulama geliştiriciler seksen tane dükkana ayrı ayrı uygulama göndereceklerine tek ve geçerli bir Playstore ortamına uygulama atarak daha az emekle daha çok kazanmayı yeğliyorlar. İşte Google Huawei’ye bir daha bu dükkanın önünden geçirtmem seni deyince aslında kullanıcılarına böyle bir zarar verdi.

Şimdi gelelim Huawei’nin buna verdiği cevaba: Yapıp yapmadığını teyit edemediğim bir açıklamayla bundan sonra Aptoide uygulama dükkanından uygulama indirtebilirim dedi Huawei. Yapabilir mi? Elbette. Ama sorunun düğümlendiği yer şurası: Aptoide ne?

Aptoide bir uygulama dükkanı. Ne var ki yüksek itibarlı bir uygulama dükkanı değil. Genelde burada korsan ürünlerin de olduğunu görüyoruz. Nasıl korsan? Mesela normal Google dükkanında parayla satılan uygulama, burada beleş takke indirilebiliyor. Bunu nasıl yapıyorlar? İnternette korsan uygulama indirebileceğiniz yerler yok mu? Var. Telefonda niye olmasın, yapmış adamlar işte.

Şimdi şöyle düşünün: içide bolca korsan yazılım ve yazılımcıların ayağına kurşun sıkan bir ortam olan yere Huawei tanıtım tabelası koyuyor. Bu, Google’ın ekosisteminin ayağına sıkması anlamına gelir.

Huawei’nin bunu yanlışlıkla yaptığını düşünmüyorum. Bence şirket aba altından sopa gösteriyor sen benim ayağıma basarsan ben senin kafana basarım diye…

Şahsi görüşümü soracak olursanız: Korsan yazılımları yayacak, insanların emeklerini heba edecek her tür adım beni çok rahatsız eder. Ancak Google yaptıklarıyla sitemine çomak sokulmasını hakediyor.