Huawei ve Ericsson Avrupa’nın telekom gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Yatırımlar ve çeyrek açıklamaları herkesin beklediği haberlerin başında geliyor. Bu iki firma, gerek çaplarıyla gerekse yaptıkları işlerle Avrupa’da ses getiriyor.

Huawei, bu firmaların başında geliyor. Çin’den çıkıp Avrupa’daki yapısını her geçen gün biraz daha kuvvetlendiren telekom firması, İngiltere’nin Ipswich kentinde yeni bir optik araştırma laboratuarı satın aldı. Laboratuar bundan önce İngiltere temelli bir Amerikan firması tarafından kullanılıyordu. Huawei, geçtiğimiz yıl İngiltere’deki iş gücünü ikiye katlayarak 1000 kişiye ulaştıracağını zaten duyurmuştu. Geçtiğimiz aylarda da Londra’da bir Avrupa ofisi açarak cihaz tarasımı yapmaya başlamıştı.

Ericsson ise dördüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. Firmanın net geliri yıldan yıla %66 oranında düştü ve 1.5 milyar İsveç  kronasına geriledi, ki bu 222 milyon dolara tekabül ediyor. Firma satış tarafında marjinlerini kısmış olsa da, cihazlarında ve kablosuz çiplerinde yaşadığı sorunlar bu duruma yardım etmişe benzemiyor.