İki günde üç çağrı merkezi, uzun vadede 1 milyon kişiye istihdam

TurkcellTürk Telekom ve Avea‘nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da açtığı çağrı merkezleri şirketleri cesaretlendirdi. İki gün içinde Doğu’da aynı anda üç çağrı merkezi birden açıldı. Vodafone Türkiye Elazığ’da, Plus Telekom Bitlis’te ve Callpex de Bingöl’de açılan merkezlerde müşteri hizmeti vermeye başladı. Üç merkezde ilk etapta 700 kişi istihdam edilirken, iki yıl içinde söz konusu rakamın 4 bin 700’e ulaşması bekleniyor.

Bu çağrı merkezleri açılışlarının en önemli ortak noktalarından biri de elbette Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım. Anayasa’nın 114. maddesine göre istifası gereken Binali Yıldırım, istifasına sayılı günler kala hem seçim bölgesinin bulunduğu Doğu Anadolu ölgesine gitmiş, hem de oraya uzun vadeli de olsa istihdam taşımış oldu.

Binali Yıldırım törenler sırasında yaptığı konuşmalarda Doğu’ya 1 milyon kişilik istihdam getirmenin planlarını yaptığını belirtti. Başka yerde yapılan 50 bin liralık harcamayla ortaya çıkarabileceğiniz işi Doğu’da sadece 5 bin liraya çıkarılabileceğini vurgulayan Yıldırım, bu noktadan itibaren alın terinin yerini akıl terinin alacağını söyledi. Yıldırım Doğu’nun yeni bilişim merkezi olma yolunda çok önemli adımlar attığını, kendilerinin de bunu desteklediğini söyledi.

Diyarbakır Kınık ilçesinde bir evde hane halkından birinin İspanya’daki akrabasıyla görüntülü görüşme yaptığını, evden İstanbul’da olmayan bir hızla 10 megabitli internete girildiğini söyleyen Yıldırım, şirketleri buradaki yatırımlarını artırmaya çağırdı.