İletişim şirketlerinde “kankan” iletişimi

Bugün Türk Telekom bir bülten geçti. Bu haberin içinde göreceğiniz fotoğrafla servis edilen ve sadece birkaç satırlık iletişimin sebebini muhtemelen okurlar anlamamış olabilir. Ama gazeteciler tarafından baktığınızda ortaya enteresan bir sebep çıkabilir. Bu bültenin gönderilmesinden 24 saat sonra Vodafone bir basın toplantısı yapacak. Basın toplantısında Türkiye Vodafone Vakfı ile Türk Kızılayı, mobil teknolojinin insanların iyiliğine hizmet etmesi misyonuyla, düzenli kan bağışında bulunmayı teşvik etmek için yeni bir işbirliğinden bahsedecek. Hatta top;lantıya Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar da katılacak.

Basın toplantısından sayılı saatler önce böyle bir bülteni geçmek güzel bir “raslantı” olmuş. Türk Telekom, Türk Kızılayı işbirliği yapmış. 13 Aralık 2011’den bu yana 52 ildeki Türkiye’ye Değer gönüllülerine ulaşmış olan kan bağışı kampanyası kapsamında bin 524 ünite kan toplanmış.

20 yaşından bu yana her 3 ayda bir düzenli kan veren biri olarak bu konuya çok hassasım. Bu konunun eğer gerçekten önemli bir çıktısı yoksa tanıtım amaçlı bülten haline getirilmesine de karşıyım. Hale rakip aksiyonlarına cevap olarak yapılması beni çok üzer.

Eğer kurumlar gerçekten “delikanlı gibi” bu konuya hassasiyet gösteriyorsa çıkarırlar genel müdürlerini – genel müdür yardımcılarını, iletişimkcilerini, verirler ünitelerce kan… 30 bin kişilik şirketin yüzde 5’i değil yüzde 25’i kan verir, ben de onları sırtıma alırım.