İşitme zorluğu olanlara Galaxy desteği

Samsung ElectronicsKBB (kulak, burun, boğaz) alanında dünyaca ünlü Clinical and Experimental Otorhinolaryngology dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırmada, Galaxy Buds Pro’nun Ortam Sesi (Ambient Sound) özelliğinin, hafif ve orta derecede işitme kaybı yaşayan bireylerin çevrelerindeki sesleri daha iyi duyabilmelerini sağlamada etkili olduğu belirtiliyor. Galaxy Buds Pro’nun Ortam Sesi özelliği, etraftaki sesleri 20 desibele kadar yükseltebiliyor. Aynı zamanda kullanıcılar ses deneyimini dört farklı seviye ayarıyla ihtiyaçlarına göre kişiselleştirebiliyor. 

Araştırma, sağlık hizmetleri ve araştırma alanında Asya’nın önde gelen hastanelerinden biri olan Samsung Medical Center iş birliği ile gerçekleştirildi. Samsung, 10 yılı aşkın bir süredir Samsung Medical Center ile birlikte mobil cihazların duyma üzerindeki etkisine odaklanan çalışmalar ve kullanıcıların ses deneyiminin nasıl iyileştirilebileceğine ilişkin araştırmalar yürütüyor. Bu son araştırmayla birlikte, kullanıcıların günlük yaşamlarında onlara fayda sağlayabilecek öncü inovasyonlara imza atma konusunda Samsung’un yaptığı işbirliklerinde yeni ve önemli bir aşama kaydedildi. 

Dünya çapında herhangi bir düzeyde işitme kaybı yaşayan 1,5 milyar insanın hayatını iyileştirme potansiyeli taşıyan araştırma kapsamında işitme cihazı, kişisel ses yükseltici ve Galaxy Buds Pro’nun etkinliği değerlendirildi. Bu çalışma, işitme cihazlarının klinik performanslarının değerlendirdiği çalışmalar arasında, kablosuz kulaklıkların dâhil edildiği ilk araştırma olması açısından önem taşıyor. Çalışma aynı zamanda hafif ve orta düzey işitme kaybı yaşayan bireyler için gerçek kablosuz kulaklıkların potansiyel faydasını gösteren ilk araştırma olarak da öne çıkıyor. 

Samsung Medical Center KBB Kliniği’nden Doçent Dr. Il Joon Moon şunları söyledi: “Nüfusun hızla yaşlandığı göz önüne alındığında, 2050 yılına kadar on kişiden biri işitme kaybı yaşayacak3. İşitme cihazları işitme bozukluklarının yönetiminde faydalı olsa da, yüksek fiyatları nedeniyle bu cihazların kullanımı düşük seviyede kalıyor. Yapılan ilk çalışmanın bulguları son derece umut verici ve insanları günlük yaşamlarında onları destekleyebilecek Galaxy Buds Pro gibi alternatif cihazları keşfetme yönünde teşvik eder nitelikte.” 

Samsung Electronics Mobil İletişim Bölümü Gelişmiş Ses Laboratuvarı Başkanı Han-gil Moon dakonuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yeni ürün ve hizmetlerimizi, insanlara engelleri aşma konusunda ne şekilde yardımcı olabileceğimiz sorusunu odağımızda tutarak geliştiriyoruz. Araştırmadan elde edilen bu bulgular, herkesin günlük yaşam deneyimlerinden daha fazla keyif alabilmesini sağlayabilecek inovasyonları geliştirme konusundaki kararlılığımızın yansıması. Önümüzdeki aylarda bu testin kapsamını genişleterek bu araştırmayı daha fazla katılımcıyla birlikte yürütmeyi planlıyoruz.” dedi.

Elektro akustik, ses yükseltme ve klinik performans değerlendirmeleri yapıldı

Samsung Electronics’in Samsung Medical Center işbirliği ile gerçekleştirdiğiaraştırma kapsamında, Galaxy Buds Pro, işitme cihazı ve kişisel ses yükseltici üç temel teste tabi tutuldu: Elektro akustik değerlendirme, ses yükseltme değerlendirmesi ve klinik performans değerlendirmesi.

Öncelikle her bir cihazın elektro akustik özellikleri, işitme cihazlarındaki temel performans kriterlerinikarşılayıp karşılamadıklarının anlaşılmasına yönelik olarak değerlendirildi. Bu kapsamda çıkış ses basıncı seviyesi, frekans aralığı, eşdeğer giriş gürültüsü ve toplam armonik bozulma kriterleri değerlendirildi. Sonuçlar, Galaxy Buds Pro’nun bu dört kriterin tamamını karşıladığını ve işitme cihazlarına yakın performans gösterdiğini ortaya koydu.

Daha sonra cihazların sesi yeterince yükseltip yükseltemediğinin anlaşılması için ses yükseltme değerlendirmesi yapıldı. Her bir cihaz yedi farklı frekansta test edildi ve üç cihaz da uygun bir yükseltme seviyesi gösterdi.

Son olarak yapılan klinik performans değerlendirmesinde, bireylerin hem cihazlı hem de cihazsız işitme seviyelerindeki değişiklikler ile kelimeleri ve cümleleri tanıma becerileri incelendi. Değerlendirme, yaş ortalaması 63 olan ve tamamında hafif veya orta derecede işitme kaybı görülen katılımcılarla yürütüldü. 1.000 Hz, 2.000 Hz ve 6.000 Hz’de istatistiksel durum gözlendi. Bu çerçevede, Galaxy Buds Pro’nun konuşma perdelerinin üç frekansında sesi yeterli seviyede yükseltebildiği tespit edildi. Katılımcıların yüzde 57’sinden fazlası Galaxy Buds Pro’nun sunduğu sessiz ortam sayesinde, iletişim kurmalarına yardımcı olduğunu belirtti.

Ayrıca, Galaxy Buds Pro’nun kullanımı esnasında, bireylerin karşılarındaki kişinin konuştuğu kelimeleri anlayabildiği de tespit edildi. Elde edilen sonuçlar, herhangi bir işitme desteğinin kullanılmadığı durumla kıyaslandığında, üç cihazın da işitme performansını istatistiksel olarak önemli ölçüde yükseltebildiğini gösteriyor. Bu bağlamda, araştırmanın bir sonucu olarak işitme cihazları ve kişisel ses yükseltme ürünleriyle birlikte Galaxy Buds Pro’nun, işitme kaybı ve özellikle hafif veya orta derecede işitme kaybı yaşayan bireylerin iletişimi için potansiyel fayda sağlayabileceği ortaya konmuş oldu.