İsrail’i Twitter’da mağdur etmişler

O kadar enteresan bir dünyada yaşıyoruz ki… Bilgi akış kanallarını elinde bulunduran herkes kendini kral zannediyor. ABD bunlardan biri mesela… İsrail’de onlara çıplak gözle şahit olmasak bizi yesinler. Ama göz var izan var.

Yine de etrafı mağdur edince en büyük kurtuluş kendini mağdur göstermekte. Herkes mağdurları sever ve onlara hak verir. Mağdurun kim olduğunu da bilgi akışının başındaki adam belirler.

Sosyal medyada da böyle oluyor.

NewsGuard isimli bir organizasyon bir çalışma yapmış: İsrail-Hamas savaşı hakkındaki viral yanlış bilgilerin büyük çoğunluğu X platformunda yer alıyormuş. Ve bunların çoğunluğu doğrulanmış hesaplardan geliyor.

Araştırmacılar, savaşla ilgili yanlış ya da doğrulanmamış bilgileri teşvik eden çok etkileşimli 250 gönderiyi analiz etmiş. Bu gönderilerin yüzde 74’ü mavi tikli hesaplar tarafından paylaşılmış.

Elon Musk Twitter’ı satın almadan önce, bu tür mavi tikler ünlüler, politikacılar ve gazeteciler gibi kişileri güvenilir bir şekilde tanımlamada faydalıydı. Ama sonrasında herkes parasıyla güvenilir hale geldi.Parasını vererek daha çok görülüyorlar.

Son haftalarda Musk, X’i ‘vatandaş gazeteciler’ için bir platform olarak öne çıkardı. Community Notes özelliğini “bilgilerin doğruluğunu artırdığı” için övdü. Ancak NewsGuard araştırmasında 250 gönderinin sadece 79’unun X’in Community Notes özelliği ile yanlış bilgi için işaretlendiğini bulmuş. Başka bir deyişle, Community Notes neredeyse yüzde 70 oranında yanlış bilgileri düzeltme veya tanımlamada başarısız oldu.

Her nasılsa Newsguard bu araştırmasını sadece X platformu üstünde yapmış. Ona göre bu platform denetimlerini azaltmış. Ama ötekiler öyle mi ya?

Peki bu çakal firma şunu yapsa: Filistinliler adına yapılan yanlışları Instagram ve Facebook ortamında araştırsa? Yapamaz. Mühim olan kimin mağdur ilan edileceği. Kimin haklı olduğu değil.

Bir taraf günde 750 kişinin canına kıyıyor ve haklı. Üstelik hakkı yeniyor.

Amerika gerçekten çok şuursuz. Ve çok şuursuz insanların yönettiği basın organları tarafından besleniyor.