iTV’nin Microsoft Karşısında Şansı Var Mı?

Belli ki Steve Jobs’un bıraktığı miras, sadece Apple’ın dördüncü çeyrek rakamları değil. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan Walter Isaacson’un yazdığı biyografisinde Jobs, Apple’ın yönünü oturma odası olarak belirlemişti ve “Apple’ın yeni fetih alanı televizyon ve oturma odasıdır” demişti. Bu kitap yayınlanır yayınlanmaz üzerine ölü toprağı dökülmüş iTV dedikoduları tekrar hortladı. Jobs, “Öyle bir televizyon düşünün ki iCloud üzerinden diğer bütün cihazlarla senkronize olacak, kullanımı son derece basit olacak” cümlesini kurmuştu.

Bu ürünü hayata geçimeye Google çabalamış, ancak üretici sıkıntısından tutun da içerik yönetimine kadar birçok noktada zorluklarla karşılaştığı için projeye ara vermişti. Microsoft teknolojik cihazlar konusunda hep ikinciliğe ya da üçüncülüğe oynayan bir yapıya sahiptir. Ancak şimdi sıkı durun: Yorumcular firmanın oturma odasını ele geçireceğini düşünüyor. Sebebi ise hem çok bariz, hem de gizli saklı, oyun konsolu.

Gerek Kinect, gerekse Xbox360 ürünleri hala satışı devam eden konsollar arasında liderliğe çok yakın bir noktada. Yapılan yorumlarda Xbox ürününün kolay kullanımı ve yıllardır zaten evlerde bulunan bir ürün olması, Apple TV’ye büyük dezavantaj yaşatacak gibi duruyor. Xbox ürünü ve diğer konsollar oyun kapasitesi için eski olsa da TV uygulamaları için donanımları oldukça yeterli. Bu durumda yorumcuların yaptığı açıklamaların hepsi Microsoft’un geçiş döneminden lider çıkacağı yönünde.