Korona sanayiyi vurmasın diye…

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının otomotiv sektörüne etkilerini değerlendirmek amacıyla Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) üyeleriyle video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıya katıldı.

Bakanlık olarak, salgın boyunca vites yükselttiklerini ifade eden Varank, tüm paydaşlarla yakın istişare içinde olduklarını söyledi. 

Dijital toplantılarla üreticilerin, sanayicilerin nabzını yakından tuttuklarını ve yol haritalarını birlikte şekillendirdiklerini vurgulayan Varank, “Henüz kimsenin bağışıklık kazanamadığı bir pandemiyle mücadele ediyoruz. Bir yandan vatandaşlarımızın canını korumaya çalışırken, diğer yandan bu musibetin ekonomik, sosyal ve psikolojik etkileriyle savaşıyoruz.

Belki toparlanma çok kısa sürecek ve eski düzenimize hemen geri döneceğiz, belki de dünya daha uzun vadeli, yıllarca sürecek bir küresel krizle boğuşmaya devam edecek. Dolayısıyla her iki senaryoya da hazırlıklı olmak, riskleri minimize ederken, muhtemel fırsatları da en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor.” diye konuştu.

Bakan Varank, Türkiye’nin Covid-19’un ekonomik etkilerini nisan ayından itibaren yoğun şekilde hissetmeye başladığını hatırlatarak, Avrupa Birliği başta olmak üzere neredeyse tüm büyük pazarlarda üretim kayıplarının derinleştiğini dile getirdi. 

Sadece otomotiv sektöründe Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’da yüzde 40-85’e varan üretim düşüşleri olduğuna dikkati çeken Varank, şu değerlendirmede bulundu:

“Sektör Çin’de yüzde 46, ABD’de yüzde 39 daraldı. Doğal olarak gidişat bizi de etkiledi. İç talebi ele aldığımızda, orası da tabii ki halkımızın sağlığını korumak için aldığımız tedbirler sebebiyle etkilendi, ama bu resme bir bütün olarak bakınca şunu çok net bir biçimde görmek gerekiyor. Türkiye, bu küresel krizde başarılı bir sınav veriyor, inşallah vermeye de devam edecek.