Kurumsal şirketler ve devlette e-posta kullanımı

emailKurumsal şirketlrde çalışmış olanlar görmüş olabilirler. Ben görmemiş olanlar için buradaki elektronik posta kullanımına ait birkaç bilgi vereyim size…

Kurumsal şirketler size bir elektronik posta sağlarlar. Onlar bu postaların kırılmaması için ellerinden geleni yaparlar. Ancak yapılması gereken diğer şeyler için size birkaç önemli kural seti verirler. Siz bu kurallara uyarak bu elektronik postayı kullanmakla yükümlü olursunuz. Hatta bazı şirketler, bu kuralların doğru uygulanmaması durumunda sizi işten atma hakkına dahi sahip olur.

Nedir bu kurallar? Örnekler verelim:

  • Elektronik postalar şirkete aittir. Şirket bunları istediği zaman kapatma hakkına sahiptir…
  • Kişiler bu elektronik postları kendi özel dünyaları için kullanamazlar. Sadece iş ve işin gerektirdiği konularda kullanmalılar.
  • Şirket elektronik postalarını üçüncü parti uygulamaları ve Gmail gibi siz şifresini verdiğinizde otomatik olarak elektronik postaları çeken uygulamalara tanımlayamazsınız.
  • Elektronik postalardaki bilgiler şirkete aittir. Bunları başkalarına iş dışı sebeplerle gönderemezsiniz.
  • Buraya gelen bilgileri bir başka elektronik postaya izinsiz ve iş dışı sebeplerle dağıtamazsınız. Şirket bu konuda sizi öncesinde uyarmak kaydıyla elektronik postalarınızın tamamına bakabilir, gönderdiğiniz elektronik postalar üst yöneticiniz tarafından okunabilir.

Bunlar önemli şeyler. Şirket kendini ve bilgi bütünlüğünü bu şekilde garantiye alıyor. Yoksa kimsenin kimseyi elektronik postalar yoluyla sıkıştırmak gibi bir derdi yok.

Geçtiğimiz hafta bir hacker grubu bir bakanın yabancı elektronik posta sağlayıcısında kullandığı verileri ele geçirdi. Bunları kamuoyuyla paylaştı. Örgün basından bunları yazabilecek çok az yayın çıktı. Ama yine de yazılanları biraz takip ettiğiniz zaman gerçekten oy verdiğimiz partiden bağımsız ülkenin ciddi bilgilerinin ortaya saçıldığını görebiliyoruz.

Düşünün bir kere aynı şey Sabancı veya Koç Grubu gibi kurumsallığı üst sviyede yaşayan, Vodafone ya da Samsung gibi yurt dışı kaynaklı bir şirkette yaşasaydınız ne olurdu? Başınıza neler gelirdi?

İlgili bakanın başına ne geldi?