Sosyal medyanın 2014 trendi: Kurumlar kendilerni sosyal medyada ifade ederken şirin ve şımarık olarak konumluyorlar. Bu da zaman zaman müşteriyle atışmalarına, zaman zaman da onlara ukalalık derecesine varan terbiyesiz laflar etmelerine neden oluyor.

Şirket ve kurumlar şunu unutuyorlar: Sosyal medya dediğimiz şey göreli olarak yeni bir alan olabilir. Fakat sosyal medya neresinden bakarsanız bakın bir iletişim aracı. Telefon neyse, gazeteler neyse sosyal medya da o. O yolun yolcularından biri. Sosyal medyada değişik olmanızı size önerenler olabilir. Ama bu değişikliği kendi iletişim terbiyeniz içinde küçük nüanslarla sağlamanız lazım. Telefonda konuştuğunuz terbiyeyi sosyal medyada da korumanız lazım.

Geçtiğimiz günlerde gazeteci Hayko Bağdat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bir serzenişte bulunmuş. Onlara diyor ki madem müslüman bayramlarında otobüsler bedava, o zaman örneğin Hristiyan bayramlarında da bedava olsun… Kendi içinde oldukça mantıklı bir istek.

Ama İBB Twitter hesabı bunu karşıt görüşle bir hesaplaşma, terbiseyizleşme ve ukalalaşma aracı olarak kullanmış. Hatta yazışmanın bir yerinde Bağdat’a fakir imasında bile bulunmuş bu küçük isteği için.

Hayır efendim o kadar da değil. Sen bir kere benim izin verdiğim kadar samimi olabilirsin benimle ve herkesin içinde hiçbir şekilde samimi olamazsın benimle. Hele hakaret… Aşağılama çabası filan… Senin haddin de değil olayın da…

Bunu sadece belediye değil birçok şirket de yapma telaşında. Beyler bayanlar lütfen kendinize gelin.

Siz benimle konuşurken samimi olabilirsiniz. Ama samimiyetle cıvıklık arasında çok ama çok ince bir çizgi var. Bunu anlamayı ve korumayı becerecek yetenekte görünmüyorsunuz. O yüzden hiç samimi olmayalım…

İşte Hayko ile belediye arasındaki terbiyesizlik anıtı:

ceceron