Mahkeme “sınırsız konuşma” kavramının çerçevesini çizdi

Mahkeme “sınırsız konuşma” kavramının çerçevesini çizdi

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda Avea bir sınırsız konuşma tarifesi çıkardı. Ancak adı sınırsız konuşma olan bu tarifenin sınırları 10 bin dakikayla çizildi. Avea o aylarda kullanıcıları telefonu bebek telsizi gibi kullanıyor ve çok konuşuyor diye birçok basın organına da şikayet etti.

İstanbul’da yaşayan bir otopark görevlisi Oktay Karaaslan, 20 Şubat 2009 tarihinde “Her yöne sınırsız” tarifeli hat aldı. Karaaslan’a haziran ayında 7 bin 576 TL miktarında borç bildirisi geldi. Bir ayda 25 bin 482 dakika konuşan Karaaslan’ın görüşmelerinin 10 bin dakikadan sonra GSM operatörü tarafından ücretledirildiği ortaya çıktı. Hattının sınırsız olduğunu söyleyen Karaaslan, İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi’ne başvurarak ‘her yöne sınırsız’ yazan tarifesine göre, 66,70 liradan fazla olan faturanın iptaline karar verilmesini talep etti.

Açılan davada GSM operatörünün avukatı Nejat Aday ise, şirket reklamlarının yanıltıcı olduğuna dair , davacının beyanını reddederek, reklamlardaki ifadenin tüketicilerin dikkatini çekmeyi amaçladığını belirtti. Aday, reklamlardaki her sloganın tüketiciyi yanılttığının kabulü halinde ayçiçeği yağının uçurmaması gibi sıra dışı taleplerle davalar açılacağını ifade ederek, davanın da reddini istedi. İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi de, GSM operatörünü haksız bularak Karaaslan’ın sadece 66,70 TL’lik faturayı ödemesi gerektiğini belirtti. Davayı karara bağlayan dönemin İstanbul 1. Tüketici Mahkemesi hakimi Dursun Kaya, kararında, “Satıcı şirketin açık taahhütleri karşısında tüketicinin kötü niyetli hareket etmesinin bir önemi bulunmamaktadır. Zira davalı şirketin reklam ve ilanları tüketiciye bu hattı sınırsız şekilde kullanma olanağı sağlamıştır” dedi Karar onandı Karara itiraz eden GSM operatörü Yargıtay’a temyiz başvurusunda bulundu.

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi yapılan başvuruda, Karaaslan’ı haklı buldu. Daire, îstanbuÜ Tüketici Mahkemesi’nin, bir ayda 25 bin dakika konuştuğu “Her yöne sınırsız” tarifeli telefon hattına 7 bin 500 TL’lik fatura gelen ve hattı kapatılan tüketici lehine verdiği “sadece tarife tutan olan 66,70 lira ödemesi” kararını onadı. Oktay Karaaslan, Yargıtay7m kararından dolayı mutlu olduğunu belirti. Bir ay boyunca günde 14 saat telefonda konuşan Karaaslan, “3 yıl önce tarife sınırsız olunca cazibesine kapıldım. Çoğunlukla 6 kişi ile beraber konferans görüşme yapıyor muhabbet ediyordum” dedi

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş