Meslek lisesi mezunlarına bedelli askerlik olur mu?

Sanayide ara eleman ihtiyacını meslek lisesi mezunları ile karşılanmasını sağlamak amacıyla bir dizi adım atan hükümete bir öneri de Takım Tezgahları Sanayici ve İş adamaları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu’dan geldi. Meslek lisesi mezunlarının, iş hayatında kalıcı olması gerektiğini vurgulayan Aydoğdu, bunun için bazı teşviklerin uygulanması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda meslek lisesi öğrencilerine ‘bedelli’ veya ‘kısa dönem’ askerlik uygulamasının getirilebileceğini söyleyen Aydoğdu, bunun öğrenci açısından sanayide kalması için cazip bir durum yarattığını söyleyen Aydoğdu “Böylece öğrencilerin meslek liselerini tercih etmelerinde ve öğrenim gördükleri alanda iş hayatına atılmaları için önemli bir neden olacaktır” dedi.

Bu haberin gönderilen bültenli kısmı. Üstünde biraz çalışmak gerekirse peki nasıl olacak diye sorduğumuzda karşımıza şu cevap çıkıyor: ‘Kısa dönem’ veya ‘bedelli askerlik’ konusunun belli şartlar dahilinde olması gerektiğini de söyleyen Aydoğdu “Meslek liselerinin durumu içler acısı. Okul kursanız da müfredat yeterli değil. Meslek liselerinde okuyanların yüzde 80’i sanayide çalışmak istemiyor. Tablo vahim! Kalan yüzde 10’u askerlik nedeniyle üniversiteye gitmek istiyor. Bu sorunu aşmak için meslek liseliye kısa dönem askerlik getirilmeli. Öğrencilere Mezun olduktan sonra sektöründe en az 3 yıl çalışmak kaydı ile kısa dönem askerlik getirilebilir, böylece çocuklar AVM’ye gitmek yerine sanayi de kalmış olur” diye konuştu.

Peki bu bir kölelik sistemi haline dönüşür mü? Yani 3 yl çalışma şartını kullanıp bak sen askere de gitmiyorsun diyerek fahiş ucuz bir fiyata çalıştırıp kendine köle haline getirir mi patronlar? Kesin yapmazlar demek zor.

Peki buradan yola çıkarak: Bu ülkede doktor yeterince yok. Öğretmen yeterince yok. Bu ülkede milli futbolcu yok gibi farklı söylemlerle herkes bedelli askerlik istemeye başlar mı? Bu iş bedellinin iyiden iyiye tavsamasına gider mi?

Görelim bakalım hükümet bu isteğe nasıl cevap verecek.