Microsoft geliştiriciler konferansını yapay zekaya ayırdı

draw a bill gates picture drinking coffee with a robot Job ID: 12ea7bb0-ef01-42bc-aba8-6130eee08f8a

Microsoft’un bu yılki Build konferansındaki büyük odak noktası üretken yapay zeka oldu. Bu doğrultuda, teknoloji devi, üretken yapay zeka destekli uygulamalar ve deneyimler oluşturmak için Azure AI Studio ve Copilot Studio’ya yönelik bir dizi güncelleme duyurdu.

Öncelikle, Azure AI Studio ve Copilot Studio hakkında kısa bir hatırlatma yapalım. Azure AI Studio, müşterilerin OpenAI’ın yakın zamanda duyurulan GPT-4 gibi bir yapay zeka modelini kendi verileriyle birleştirerek veri üzerinde “düşünebilen” bir sohbet asistanı veya başka türde bir uygulama oluşturmasına olanak tanıyan Microsoft’un Azure OpenAI Hizmeti içindeki bir araç setidir. Copilot Studio ise, Excel, Word ve PowerPoint gibi uygulamalarda, Microsoft Edge tarayıcısında ve Windows’ta yer alan yapay zeka destekli “copilot” olan Copilot’u üçüncü taraf verilerine bağlamak için araçlar sağlıyor.

Şu anda genel kullanıma sunulan Azure AI Studio, yakında geliştiricilerin Azure altyapısında barındırılan üretken yapay zeka modellerine erişip ince ayar yapabilecekleri ödeme bazlı tahmin API’lerini kullanarak üretken yapay zeka destekli uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyacak. Microsoft, bunu “model-as-a-service” olarak adlandırıyor ve başlangıçta Nixtla ve Core42 modelleriyle başlıyor, gelecekte Cohere, Stability AI ve AI21 Labs gibi ek sağlayıcılardan modeller de sunulacak.

Ön izleme aşamasındaki diğer yeni Azure AI Studio yetenekleri, müşterilerin üretken yapay zeka destekli uygulamaları eğitip hata ayıklamalarına, farklı sürümleri karşılaştırmalarına ve üretimdeki uygulamaları kullanım ve kalite açısından izlemelerine olanak tanır. Kullanıcılar farklı eğilimleri görselleştirebilir ve özel tanımlanmış filtreler ve ayarlara dayalı olarak uyarılar alabilir.

Azure AI Studio ayrıca, Microsoft’un uygulamalar ve hizmetler genelinde verilere yetkisiz erişimi önleme hizmeti olan Microsoft Purview (ön izleme aşamasında) ile entegre olarak, AI uygulamalarında potansiyel “veri risklerini” keşfetmek, hassas verilere şifreleme uygulamak ve AI uygulama kullanımını yönetmek için araçlar sunar. Ayrıca, AI modellerinin güvenlik önlemlerini devre dışı bırakacak “jailbreak” girişimlerini önlemeye çalışmak ve modellerin gerçekte olmayan bilgileri üretmesi durumlarını tespit etmek için yeni araçlar sunuldu.

Copilot Studio tarafında, Microsoft, belirli roller ve işlevlere yönelik görevleri bağımsız olarak yürütebilen AI botları olarak tanımladığı Copilot ajanlarını tanıtıyor. Bellek ve bağlam bilgilerini kullanarak, Copilot ajanları çeşitli iş akışlarında gezinebilir, kullanıcı geri bildirimlerinden öğrenebilir ve başa çıkamayacakları durumlarla karşılaştıklarında yardım isteyebilirler.