Microsoft hata yapmakta yeni bir tarih yazabilir

Microsoft hata yapmakta yeni bir tarih yazabilir

9b2a6a882eMicrosoft Linkedin’i satın alıyor. Hem de 26,2 milyar dolar gibi gerçekten açıklaması zor bir fiyata. 2016 birinci çeyrek rakamlarına göre 433 milyon kullanıcı sayısı olan Linkedin, sosyal medya gibi ama değil. Profesyonellerin kendi aralarında haberleşmelerini sağlayan bir ağ. Her ne kadar uzaktan bakıldığında “abinin ders bilgisayarı” gibi gözükse de en baştaki kurulma amacından giderek uzaklaşıyor. İnsanlar orada kız arkadaş da bulmaya çalışıyor, birbirlerine takımları yüzünden küfür edip bağırıyorlar da…

Microsoft tüm tarihin en yüksek parasını verdi Linkedin için. Bir sosyal medyası olsun diye mi verdi, iş dünyasına böylesi bir yatırımla o dünyanın kendinisi çok sevip sayacağını mı düşündü bilmiyorum. Ben bir Linkedin kullanıcısı olsam Microsoft bulunduğum yeri satın aldığı için onu kullanmaya başlar mıydım? Zannetmiyorum.

1975 yılında resmi olarak kuruldu Microsoft. 1986 yılında halka açıldı. Şimdiye dek 182 şirket satın aldı, 64 şirketten hisse satın aldı. İlk satın almasını yaptığı 1987 yılından bu yana yılda ortalama 6 şirket satın alması yaptı. 2005-2008 yılları arasında yılda ortalama 10 şirket satın aldı. 2006 ılında 18 şirket satın alarak tüm zamanlarının rekorunu kırdı.

İlk satın alması 1987 yılında Forethought isimli bir şirket. Bu şirketi satın almasının sebebi ise bugünün iş dünyasına damgasını vuran PowerPoint’i üretmiş olmasıydı. 1997 yılında 500 milyon dolara Hotmail’i satın aldı. 2007 yılında aQuantive isimli reklam şirketini 6,3 milyar dolara satın aldı.  2011 yılında Skype’ı 8,5 milyar dolara satın aldı ki bu ücret, Microsoft’un cebinden çıkan en büyük para olarak tarihe geçti. 2013 yılında dişe değer bir satışı var ki Nokia deyince herkes 3,8 + 1,65 milyar dolar verdiğini hatırlayacaktır.

Bakıldığında şimdiye kadar haracadığı her paranın gerçek bir hesabı var. Ama Linkedin için böyle bir hesap verebilecek kimse var mı bilmiyorum. Sakın yanlış anlaşılmasın ben Linkedin’i almak kötü bir şey demiyorum. Ama 26 milyar doların üstüne çıkıyorsanız bunun bir açıklamasının olması lazım. Kimse orada iş dünyasından çok çalışan varla açıklayamaz bunu.

Yıllık geliri 93 milyar dolar olan şirket için 26,2 milyar dolar para değil diyenler bile çıkabilir aramızdan…

Önceki1 / 2Sonraki

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş