Microsoft kullanmayarak dolardan kar eden devlet kurumları dönemi başladı

Microsoft kullanmayarak dolardan kar eden devlet kurumları dönemi başladı

Eyüpsultan Belediyesi, “Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılımların Desteklenmesi” çalışmaları kapsamında TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ Ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen milli işletim sistemi PARDUS‘la tasarruf etmeye devam ediyor.

2015 yılında PARDUS kullanmaya başlayan Eyüpsultan Belediyesi, 2023 yılına kadar bir milyon 800 bin bilgisayarda kullanılması hedeflenen milli işletim sistemi sayesinde şimdiye kadar 2 milyon dolarlık bütçeden tasarruf etti.

PARDUS’un yanı sıra, Eyüpsultan Belediyesinin yeni otomasyon sisteminde de database olarak, yine açık kaynak kodlu ücretsiz postgrsql kullanılıyor. Böylece yabancı şirketlere gidecek bütçe Eyüpsultan Belediyesinin kasasında kalıyor.

PARDUS’a geçen ilk belediye olan Eyüpsultan Belediyesi Başkanı Remzi Aydın, yerli ve milli işletim sistemlerinin önemine değinerek “Yerli ve milli kaynakların kullanılması konusunda öncülük etmekten dolayı mutluyuz” demişti.

PARDUS işletim sistemine geçiş öncesi Eyüpsultan Belediyesi personeline eğitim verilmiş, Bilgi İşlem Müdürlüğü personeli ile belediyenin diğer müdürlüklerinden birer personel PARDUS eğitimine katılmıştı. Eğitimde Linux tabanlı işletim sistemi PARDUS’un kullanımı öğretilmişti.

Haber enteresan ve kendi içinde haberler barındırıyor. Bu sadece bir Linux kullanım haberi değil. Bu, aynı zamanda kamuya söylenmiş bilişimden tasarruf edin emrinin tezahürü. Her ne kadar Eyüpsultan belediyesinin 2 milyon dolar tasarruf edecek kadar bilgisayarı nasıl ve nerede kullandığını anlamasam da yine de ilgi çekici ve üstünde tartışılması gereken bir haber bu. Sanırım bu noktadan itibaren Microsoft’un şapkayı önüne koyarak düşünmesi lazım.  Aynı zamanda devletimizin de bu hareketi nası ltüm kamu kurumlarına yayarım diye düşünmesi lazım. Ben bu haberi koyuyorum çünkü kamu kurumlarının bu konuda kendi içlerinde yarışmalarını istiyorum. Bunu buradan beyan ve taahhüt ediyorum ki her linux kullanıyorum diyen devlet kurumunun  bu sitede bir hnaberi mutlaka olacak

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş