Microsoft yapay zeka için Fransa’ya 4 milyar Euro yatıracak

Microsoft, bulut ve yapay zeka alanındaki sonraki büyük yatırımı için Fransa’yı gözüne kestirdi. Microsoft Başkan Yardımcısı Brad Smith, yaptığı açıklamada yazılım devinin ülkeye 2027 sonuna kadar 4 milyar avro yatırım yapmayı planladığını belirtti.

Smith, bu yatırımın üst düzey altyapı kurmaya, yerel becerileri geliştirmeye ve Fransız start-up’larına destek vermeye odaklanacağını bildirdi.

Microsoft, yapay zeka yeteneklerini ilerletmeyi ve Almanya ve İsviçre sınırlarına yakın Mulhouse şehrinde bir veri merkezi kurmayı hedefliyor.

Açıklamalar, teknoloji ve diğer endüstrilerin liderlerinin katıldığı hükümet destekli bir iş zirvesi arifesinde geldi.

Smith’in, Fransa’nın hükümetine ve Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a güvendiğini belirttiği, aynı zamanda hükümetin şirketin planlarına verdiği desteğin önemini vurguladığı bildirildi.

Microsoft’un Fransa bağlantılı haberleri, şirketin ana pazarında yapay zeka destekli bir veri merkezine 3,3 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıklamasından dört gün sonra ortaya çıktı. Bu yatırım, ortak bir yenilik laboratuvarı aracılığıyla eğitim ve Ar-Ge taahhüdünü de içeriyordu.

Microsoft bizim ülkemizde de çok güzel para kazanıyor. Çok uluslu büyük şirketlerimizden KOBİlere kadar herkes her yıl kürekle para kazandırıyor Microsoft’a… Fransa Türkiye’den yazılım, özellikle de yapay zeka alanlarında ne kadar ilerde bunu oturup yıllarca tartışalım. Eskiden daha Türk canlısıydı bu şirket. Artık değil. Eskiden aldığının bir kısmını verirdi bu ülkeye. Artık değil.

Ha diyecekse ki biz bu ülkeye bir şey kurarız ama size şu sebeplerden bu nedenlerden dolayı güvenmiyoruz… Onu da söylesin Brad Smith… Sonuçta avukat biridir kendisi, hukuk bilir, yanlış konuşmaz…

Şu anda ülkeler arasında uçurum yaratıyor. Bu yüzden her zamankinden daha az seviyorum bu sermayeyi…