Minecraft yasaklanıyor: Yeter-Sizsiniz!

Minecraft yasaklanıyor: Yeter-Sizsiniz!

MinecraftHabetürk gazetesinin haberine göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dünyada 100 milyon oyuncuya ulaşan, ‘tekli oynanması durumunda sosyal izolasyona’, ‘çoklu oynandığında ise çocuklan sosyal risklere açık hale getiren’ Minecraft oyununu sakıncalı buldu ve yasaklanmasını istedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dünya çapında 100 milyon oyuncuya ulaşan ve Türkiye’de hızla yayılan Minecraft oyununa ilişkin incelemesini tamamladı, Bakanlık, oyunun yasaklanması için hukuki sürecin başlatılmasına karar verdi.

Raporda, ‘çocukların yaratıcılığını artırmaya teşvik edici gibi görünse de oyunu inşa ederken şiddete yönlendirmesi nedeniyle çocukların psikososyal gelişimleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu, kredi kartıyla oyunun satın alınabilmesi nedeniyle izinsiz kart kullanımına neden olabileceği, bu durumda çocukların izinsiz eşya alma davranışını genelleştirebileceği’ tespiti yapıldı.

Niye kapatılması gerektiği tespitleri gerçekten çok aptalca. Maddelerle ve yanlarına koyduğum benim yorumlarımla olaya bakalım:

  • Oyunun içeriğinde ev, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için diğer mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur. (O bakış açısıyla baktığınızda çocukların etrafında şiddete dayalı ne yok onu bize bir söyleyin. Devlet televizyonu TRT’deki filmlerden çocuk kanallarındaki çizgi filmlere, başbakanın konuşmalarından cumhurbaşkanının hareketlerine… Hangisinden şiddeti ayırabiliyorsunuz ki çocukların maruz kaldığı dünyada… Bir günah keçisi Minecraft mıdır?)
  • Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir. (E yuh… Siz çocukları ne sanıyorsunuz? Oradaki olayları gerçekten ayıramayacak plastik bebekler mi? Sizden akıllı onlar merak etmeyin. Siz kadın cinayetlerini bilgisayar oyununa bağlayabiliyorsunuz ama o çocuklar her şeyin farkında. Sizin ne olduğunuzun bile…)
  • Oyun yüzünden çocuklann, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanlann hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, zarar verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir. (Bunu söyleyen bir başkası olsa tamam da… Kurban bayramlarında önlerinde binlerce hayvan kesilen, kanları sokaklarda göl yapan, bununla yetinmeyip hayvanların kesimini çocuklar görmelidir deyip ona zorla bu vahşeti seyrettiren, o da yetmezmiş gibi koyundan fışkıran sıcak kanı çocukların alınlarına süren adamlar oyunda yemek için hayvan kesen çocukları korumaya çalışıyor. Oksimoronlar sizi)
  • Çocukların diğer oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada arkadaş edinebilmek için gerekli çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına neden oluyor. (Hayır efendim kesinlikle öyle bir şey yok. Çocuklar yine arkadaş buluyorlar dışarıda. Hatta bu oyun, onların kendi aralarındaki sosyalleşmelerinde konu açıyor ve konuşmaya başlamalarına fırsat yaratıyor.)
  • Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir. (Çünkü çocukların tek maruz kaldığı çoklu ağ Minecraft zannediyorsunuz. Bir Facebook ve Instagram’a baksanıza 10 yaşının altında kaç çocuk var orada)

Beynin dip yaptığı ortamda minik yorumlarla konuya katkıda bulunalım:

  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ülkenin en çok dalga geçilen yapısı olmamak adına bu raporu nasıl hazırlattığını, hangi uzmanlara sorduğunu bizlere açıkça söylemelidir

  • 9 yaşındaki bir çocuğun tanıklığını kullanmışlar. 100 milyon kişinin oynadığı oyunu değerlendirmek için 9 yaşındaki bir çocuğa sormak yeterli midir? Gerçekten bu kadar aptal gibi mi görünüyoruz biz oradan?

  • Kaç çocukla, sosyal çevresiyle, çocuğun psikolojisiyle ilgili derinlemesine araştırma yaptınız? Hiç değil mi?

  • Bu oyunu nasıl yasaklayacaksınız? Çocukların bilgisayarlarına baskın mı yapacaksınız? Tabletlere filtre mi koyacaksınız? Gerçekten çok yetersizsiniz…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş