Minecraft’ı yargılamak hükümet yanlışlarının zirvesi

MinecraftHabertürk gazetesinin manşeti inanılır gibi değil: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşegül İslam Minecraft isimli oyunda oyuncuların eşlerini öldürebildiğini görmüş ve bu yüzden oyun konusunda soruşturma başlatmış. Yani devlet diyor ki kadın cinayetlerinin sebebini bulduk, Minecraft!

Şimdi konuyu beraberce TKNLJ formatında inceleyelim kimin ne olduğunu anlayalım:

  • Minecraft dünyada yüz milyonlarca çocuk tarafından oynanıyor. Türkiye’de kadın cinayetlerinin sebebini bu uygulamaya bağlayanlara peki dünyada niye olmuyor diye soran biri çıkmadı tabii.
  • Oyunun betası 2009 yılında, tam sürümü 2011 yılında oynanmaya başlandı. Yani bu işin piri bile olsa oyun çıkalı hepi topu 6 yıl olmuş. Oyundan kötü etkilenecek çocukların buna 10 yaşında başladığını öngörsek o çocukların en büyüğü 16 yaşında olur. 16 yaşında koca mı olur? Haydi öldü diyelim kadın cinayetlerinde hiç karısını öldüren 16 yaşında birini görmedim ben…
  • Ha 35 yaşında karısını öldüren adamlar 29 yaşında Minecraft çocuk oyununu oynayıp bundan etkilenmeyi beceriyorsa o adama yapacak bir şey yok. Suçlu yine Minecraft değil…
  • Minecraft’ın çocuklara kattığı şeyleri bilmiyor olabilirsiniz. Hiç oynamamış ya da çocuğunuzu oynarken görmemiş olabilirsiniz. Ben sorumlu bir baba olarak çocuğumun oynadığı her oyunu kurcalıyorum. O oyun hiç de kötü değil.
  • Minecraft çocuklara kısıtlı kaynak kullanımını, har vurup harman savurmamayı öğretiyor. Bunu maalesef bugünkü eğitim sistemi veremiyor çocuklara.
  • Minecraft çocuklara 3 boyutlu espas kafa yapısını veriyor. Mimarlık fakültelerinde bunu vermek için ciddi bir eğitimden geçiyor gençler. Oysa çocuklar binaların tepesine altı cam duvar olan havuz yapmayı, insan suratı şeklinde duvar yapmayı düşünmeye başlıyor bu oyun sayesinde…
  • Bu oyun çocuklara sorumluluk duygusu veriyor: Ektiğiniz ekinleri zamanı gelince toplamalılar, besledikleri hayvanları beslemeyi, birbiriyle geçinemeyecek hayvanları aynı yerde tutmamayı öğreniyorlar.
  • Oyunun benim kafamdaki insanlara en acayip gelen tarafı ki bence mükemmel bir yaklaşım bu, oyunda kazanma kaybetme diye bir şey yok. Daha çok çalışarak daha iyi bir yere geliyorsunuz. Sonu yok. İskediğiniz kadar geliştirebiliyorsunuz kendinizi. O yenme hırsıyla kendini paralayan çocuklar yaratmıyor.
  • Aile bakanının söylediğinin aksine oyunda öyle kadın öldürdüğünüz bir bölüm yok. Gerekirse oyun içide birileri mod denen alt programlar geliştirebiliyor. Ama oyunun orijinalinde bu yok. Mesela TBMM de yasama ve yürütme için kurulmuş ama o çatı altındaki insanlar birbirlerine küfür edip kavga ediyor. O zaman meclisi de kapatacak mıyız?

Özetle Minecraft’ı kadın cinayetlerinden sorumlu tutmak, internet alanında çok yanlış yargıları olan hükümetin belki de zirve noktası. Kadınlar kocaları tarafından bakılması gereken aciz varlıklardır diyen hükümet yetkilileri suçlu değil, sanal ortamda kuzu besleyen oyun sorumlu kadın ölümlerinden öyle mi?