Geçtiğimiz hafta gündeme gelen 3G hız reklamlarıyla alakalı bir yazı yazmış, kendi fikirlerimi sizlerle paylaşmıştım. Konuyla ilgili yazıyı bu adresten okuyabilirsiniz. Az okuyanlar için özet geçmek gerekirse bir şirketin bağlantı hızının kendi baz istasyonlarını diken bir başka kurum tarafından ölçülemeyeceğini söylemiş, bunun iletişiminin yapılmasının fikren her iki kuruma da zarar verebileceğini söylemiştim. Ben bunların söyledikten sonra bu hız iletişiminin televizyonda reklamları da oynamaya başladı ki gerçekten çok şaşırdım.

Bunun hemen ardından genellikle kamusal iletişim yapmayan Nokia Siemens Network’e konuyla ilgili sorular gönderdim. Genel olarak bakıldığında bu sorular yapılanın ve ölçümlerin nasıl yapıldığını sorgular nitelikteydi. Kurumdan ricam şu oldu: Lütfen bana cevap vermeyecekseniz de en azından vermeyeceğinizi, verebilecekseniz ne zaman verebileceğinizi söyleyin. Konu çok zorlu olduğundan muhtemelen sorularımı görmezden geldiler. Enteresandır Ankara’da bilişim zirvesi toplantılarına gittiğimde bu kurumdan eski dostlarla karşılaştım. Onlar da konuya girmekte çok istekli değillerdi.

Ardından bugün MedyaTava sitesinde Nokia Siemens’ten operatörlere özür mektubu arabaşlıklı bir haber dikkatimi çekti. Kısa bir araştırmanın ardından teyidini aldığım haber, bana cevapların neden gönderilemediğini de anlatır nitelikteydi. NSN, hız ölçümlerini yapmıştı, ancak kendisine çalıştığı kurum tarafından verilen ve yapması söylenen lokasyonları ölçümlemişti. Yani rasgele ya da belli bir dağılım yoktu. Ayrıca kurum kendinin bağımsız olduğunun dile getirilmesinden rahatsızdı. İşin en ilginç tarafı ise araştırmayı yaptığı kuruma isminin kullanılmamasını istediğini ve bunu sağlamak için gerekli hukuki adımların atılacağını belirtti.

Eğer NSN gibi bir kurum, birlikte çalıştığı, teknolojik altyapı sağladığı bir operatöre karşı böylesine bir iletişim yürütebiliyorsa canı gerçekten sıkılmış demektir. Hal böyleyken bundan sonraki iletişimlerin gerçekten farklılaşması lazım.

Bir de NSN’e küçük bir not: Son kullanıcıya değseniz de değmeseniz de iletişime ihtiyacınız var ve olacak.