Nokia ve Microsoft mobilde güç birliğine gitti

Dünyanın en büyük telefon üreticisi Nokia ve yazılımın en önemli ismi Microsoft güçbirliğine gittiğini açıkladı. Google ve Apple gibi mobil dünyayı teknoloji ve ürünleriyle ele geçiren şirketlere karşı harekete geçen bu iki devin birleşme stratejileri uzun zamandır tartışılıyordu.

Akıllı telefon dünyasında umduğinu bulamayan Nokia, bundan böyle yazılım olarak en çok seçilen işletim sistemi olmayan Microsoft Mobile’ı yazılım platformu olarak kullanacak.

Nokia bu birleşmenin tarafların büyüklüklerinin de ötesine geçeceğini umduğunu söylerken mevcut stratejinin henüz tam anlamıyla oturtulmadığını ve belirgin açıklıkların olduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz yıl Microsoft’an Nokia’ya geçen ve Nokia’nın CEOsu olan Stephen Elop’un bu birleşmede etkisinin çok büyük olduğu belirtilirken Nokia’nın yeni CEO’suyla birlikte Kuzey Amerika ve Asyalı rakiplerine kaybettiği pazarı tekrar kazanmak için yola çıktığı söyleniyor. Elop büyük bir yol ayrımında olduklarını, ihtiyaç duydukları bu değişimle birlikte yeniden liderliğe yükseleceklerini umduğunu vurguladı.

Nokia’nın şu ana kadar kullandığı işletim sistemi Symbian 200 milyondan fazla telefonda kullanıldı. Bu telefonların 150 milyonunun halen aktif olduğu düşünülüyor.

Ancak yapılan tahminler, açık bir platform olarak yayılan Google’ın işletim sistemi Android’in Symbian’dan daha çok kullanılır hale geldiği yönünde yoğunlaşıyor.

Microsoft CEO’su Steve Ballmerbu birlikteliğin daha çok innovasyona, global anlamda daha yüksek bir erişim ve satışa dönüşeceğini umduğunu söyledi. Ballmer, Noka ile teknoloji geliştirmede çok yakın bir işbirliğine gideceklerini ve geleceğin devrim yaratan ürününü ortaya çıkaracaklarını söyledi.

Analistler geçen yıl piyasaya sürülen Windows Phone 7’nin Android ve iOS gibi işletim sistemleri karşısıda katetmesi gereken çok yol olduğunu söylüyor.

2008 yılında yüzde 41 pazar payına sahip Nokia 2010 yılında yüzde 31’e düştü.