Nuh peygamberin telefonunu kanıtlama polemiği – 23 Ocak 2018

Kısa kısa köşesi, belirtilen tarih aralığında gazete, TV ve internet sitelerine yansımış haberlerin mümkün olan en kısa özetiyle size ulaştırılmış halidir. 

Enerji sektörüne yönelik siber tehditleri bertaraf etmek için başlatılan eğitim programı tamamlandı. Bakanlığa bağlı 12 kurumdan toplam 163 kişiye ‘enerji hackerı’ eğitimi verildi.

Manisa’nın Akhisar ilçesine bağlı Sarnıç Mahallesindeki vatandaşlar cep telefonlarıyla görüşebilmek için evlerin çatılarında ve yüksek yerlerde dolaşarak şebekenin çekmesini bekliyor. Aldıkları binlerce liralık telefonlar ile görüşme bile yapamadığına dikkat çeken mahalleli çatılarda dolaşırken bir gün düşüp ölmekten korkuyor.
Akhisar Sarnıç mahalle Muhtarı İbrahim Ağarlı , “Köyümüz 3 mahalleden oluşuyor yaklaşık olarak 480 civarında nüfusumuz var. Köyümüz 3 mahalle olduğundan toplu gözükmemektedir. Elektrik şebekesi üe ilgili girişimler oldu daha önceden. Baz istasyonların devresini yükselteceğiz denildi. Ama onun dışında bir faaliyet yapılmadı. Telefon ile iletişim sorunumuz çok büyük bir baz istasyonu çevremizde olsa iyi bir şey olur.

Bankaların verdikleri krediler karşılığında ellerinde rehin olarak Telekom hisseleri bulunuyor ama operasyonun rasyonel hale getirilip Telekom’a zarar verilmemesi için, kredi verilen şirket olan yüzde 55 paya sahip Otaş’a sahip olmak daha uygun yol olarak görüldü. Verilen bu karar doğrultusunda da adımlar geçen hafta atılmaya başladı.

Netflix, 2017’nin son çeyreğinde gelir ve karını artırdı. Bilançonun açıklanmasıyla şirketin piyasa değeri ilk kez 100 milyar doların üzerine çıktı. Netflix, üye sayısını da 117 milyona ulaştırarak bir rekora daha imza attı.