OpenAI içerikçiler için özel yazılım hazırlığında

OpenAI, içeriklerinin yaratıcı zeka eğitiminde nasıl kullanılacağını yaratıcıların daha iyi kontrol etmelerini sağlayacak bir araç geliştirdiğini açıkladı.

Bu araç, “Media Manager” olarak adlandırılıyor ve yaratıcıların ve içerik sahiplerinin, eserlerini OpenAI’ye tanımlamalarını ve bu eserlerin yapay zeka araştırması ve eğitiminde nasıl kullanılacaklarını veya dışlanacaklarını belirtmelerini sağlayacak.

Aracın 2025 yılına kadar kullanıma hazır olması planlanıyor. OpenAI bu süreçte “yaratıcılar, içerik sahipleri ve düzenleyiciler” ile standartlar üzerinde çalışmayı sürdürecek.

OpenAI bir blog yazısında, “Bu, çoklu kaynaklardan telif hakkı ile korunan metin, görüntü, ses ve videoyu tanımlamamıza yardımcı olacak türünün ilk aracını inşa etmek için en yeni makine öğrenimi araştırmalarını gerektirecek” demişti.

Görünüşe göre Media Manager, ne şekilde olursa olsun, OpenAI’nin yapay zeka geliştirme yaklaşımına yönelik artan eleştirilere bir yanıt özelliği taşıyor. En son, Chicago Tribune dahil sekiz önde gelen ABD gazetesi, OpenAI’yi yaratıcı zeka modellerini eğitmek için makaleleri izinsiz kullanıp ticarileştirdiği gerekçesiyle telif hakkı ihlali ile dava etti.

Yapay zeka modelleri, metin, görüntü, video ve daha fazlasını analiz edip üretebilen OpenAI’nin modelleri de dahil olmak üzere, genellikle kamusal sitelerden ve veri setlerinden elde edilen büyük miktarda örnek üzerinde eğitiliyor.