Ötekiler nerede, biz neredeyiz?

Ötekiler nerede, biz neredeyiz?

Daha iyiye gitmek için zaman zaman kafayı kaldırıp çevrede olan bitene bakmak, oradan kendimize dersler çıkarmak gerekiyor. Yabancı basını yeterince takip edince Türkiye’deki özel ve kamu kuruluşlarının gerçekten okumadıklarını veya okuduklarını anlamakta zorluk çektiklerini anlayabiliyorsunuz…

Geçtiğimiz haftanın bir haberiyle başlayalım: İtalya’da devlet 2020 yılında hane başı internet hızının 30 megabitler seviyesine varması ve ülke nüfusunun yüzde 31’inin hiç internete girmemiş olmasını kendine dert edinmiş ve bunun için bakırdan fibere geçme hamlesi başlatmış. Devlet bunun için 6 milyar Euro ödenek ayırırken İtalyan operatörler de kendi aralarında daha etkin bir fiber şebekesi kurabilmek için ortak hareket kararı almış.

Biz limitsiz adını verdiğimiz internet kullanımına kotalar getiriyor o kotalar aşılınca yavaşlatıyoruz. BTK’nın ABD’li mevkidaşları bir şey ya limitlidir ya limitsizdir limitsiz diyorsanız öyle yavaşlatma filan olmaz diyerek konuyu hızla kapatıyorlar.

Kore’de (elbette güney taraf) operatörler ve dünya devi cihaz üreticisi Samsung gibi Koreli firmalar ile bir araya gelmişler ve yepyeni bir bağlantı üstünde çalışmaya başlamışlar. Öyle bir bağlantı ki bu, bizim bir türlü ihalesini bile yapamadığımız 4G ve WiFi bağlantıyı birleştiriyor ve 1.170 megabite varan hızlarda mobil bağlantılar sağlayacak icatlar yapıyor. Bu muazzam hızlarla internete girecek yeni cihazlar geliştirmeyi de ötelemiyor üstünde çalışıyorlar. Bildiğiniz gibi biz şu anda Cumhurbaşkanlığı seviyesinde 5G’nin Türkleştirilmesini tartışıyoruz. (Yabancı basın bizi umursasa acayip gülerler bu habere ya… Allah koruyor)

Kore demişken biraz da Kuzey tarafına bakalım: Ülke o kadar acayip bir durumda ki, internete o kadar az yatırım yapılıyor ki ülkenin çıkışı yerlerde sürünüyor. Bu durumu değiştirmek için Kuzey Kore’nin genç irisi başkanı ne yapıyor? Ülkesinde bulunan yabancıların internete girmesine kısıtlar getiriyor. Bu son haberi dikkate almasanız da olur aslında…

Son olarak İran… Bakmış ki kadınlar kapalı ve evlerinde oturuyor ve ülkedeki evlilik oranları düşüyor, bir evlilik sitesi yapmaya karar vermiş. Bunun asla bir arkadaş bulma sitesi olmadığını söylüyor gençlik bakanı… Bu siteye gönderilen profiller uzman İranlılar tarafından elden geçiriliyor ve doğru eşler birbiriyle buluşturuluyor. Bunun diğer Müslüman ülkelere iyi bir model olacağı dile getiriliyor.

Bu gidişle… Darısı başımıza.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş