OTT mesajlaşma trafikleri 2 katına çıkacak

OTT mesajlaşma trafikleri 2 katına çıkacak
ott mesajBülent Yılmaz
İngiltere merkezli Analysys Mason araştırma şirketi, global OTT mesajlaşma trafiklerinin 2014 yılında 2 kat artarak yaklaşık 20 trilyon seviyesine ulaşacağını öngördüğünü açıkladı.
2013 yılında dünya genelinde 6,5 trilyon SMS mesajı trafiği varken OTT mesajlaşma trafiği ise 10,3 trilyon seviyesinde idi ve akıllı telefon sahibi kullanıcı kesiminde OTT mesajlaşma uygulaması kullanma oranı tam %55 oranında artmıştı.
Araştırma firmasına göre WhatsApp gibi en ünlü OTT mesajlaşma uygulaması, Haziran 2013 günü tarihinin en yoğun trafiğini taşıdı. Sadece 1 gün içerisinde 10 milyar mesaj gönderimi yapıldı ki bu rakam kullanıcı başına 30 mesaj anlamına geliyordu !
Araştırma raporunda ayrıca ;
 • OTT servisleri, SMS’e göre çok daha yüksek oranda kullanıcı etkileşimi ve katılımı sağlıyor,
 • OTT uygulamaları artık SMS yerine tercih edilen mesajlaşma platformu oluyor,
 • OTT uygulamalarının arkasındaki momentum oldukça güçlü hale geldi ve Operatörler de bunun karşısına cazip bir alternatif sunamadılar,
 • Tüm bu olgulardan dolayı da Operatörlerin SMS trafiklerindeki yaşadıkları kaybı telafi etmek için belki de Konuşma ve Video servislerine daha fazla odaklanmaları gerekiyor
saptamalarında bulunuldu.
Bilindiği gibi bu ay başında Deloitte’un yaptığı açıklamaya göre İngiltere tarihinde ilk kez SMS trafikleri 7 milyar azalarak 145 milyar olarak gerçekleşmişti. Aynı dönemde ise OTT mesajlaşma trafikleri 160 milyar seviyelerine ulaşmıştı.
Hal böyle iken kısa değerlendirmelerimi şu şekilde paylaşmak isterim ;
 1. Görünen o ki OTT mesajlaşma servisleri artık mobil iletişimin temel parçalarından birisi olmaya devam edecek.
 2. Son dönemde TV, dijital ve sosyal medya gibi mecralarda sıklıkla görmeye başladığımız OTT uygulamalaarı reklamları da Türkiye pazarının bu uygulamalar için önemli olduğunu ortaya koyuyor.
 3. OTT mesajlaşma trafiklerinin atmasının Operatörlerin SMS gelirlerine olan olumsuz etkilerini net bir şekilde ortaya koymak, Operatör bilançolarının bu anlamda şeffaf olmaması nedeni ile kolay değil.
 4. Ancak azalan mesaj sayıları, 1.000 tane SMS’i bazen bedava bazen de ayda 1TL gibi rakamlara pazarlamak durumun ciddiyeti hakkında biraz fikir veriyor.
 5. Akıllı telefon satışlarındaki düzenli artış, kullanıcı sayısının artması ile Operatörler biraz da Mobil Internet paketi satışlarına odaklandılar.
 6. Zaten bu zamana kadar OTT veya Internet uygulamaları ile başa çıkmış bir Operatör servisini ben bu zamana kadar duymadım. Bazı ufak tefek girişimler oldu ama bir kısmı bir süre sonra kapandı, bir kısmı da pek uzun ömürlü olmayacak gibi görünüyor.
 7. Operatörler şimdilik mobil internet paketi satışları ile durumu idare eder görünüyorlar ama Mesajlaşma servislerindeki gelir kayıpları artmaya başlayınca ve internet paket fiyatları da düşmeye devam ettikçe nasıl bir çıkış yolu bulacaklar doğrusu merak konusu.

One Response to "OTT mesajlaşma trafikleri 2 katına çıkacak"

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş