Para ve sağlık kaybetmemek için IoT soğutma sistemleri…

Restoranlar, marketler, benzin istasyonları ve birçok mağazanın ortak bir yanı vardır; soğutma ekipmanları veya soğuk odalar. Bu tesislerin yiyecek ve içecekleri tutması gereken uygun sıcaklık ise yönetmeliklere göre soğutucular için 4.4 C, dondurucular -18 C altında olmalıdır.

İhmal veya ekipman arızası nedeniyle bu gerekliliklerin karşılanmaması tesis için oldukça büyük maliyetlere neden olabilir. Bozulan yiyeceklerin neden olacağı stok kaybının yanı sıra toplam bozulma gideri de iş türüne göre değişir. Ortalama üç günlük bir kapanışta, market için 22,662 TL ve hızlı servis veren bir restoran için 40,006 TL kayıp öngörülür. Maddi kayba ek olarak, markı imajı da süreçten olumsuz etkilenir. Bu noktada, müşteri güvenini geri kazanmak da ortalama 6 aydan fazla süre alacaktır. Ayrıca, gıda güvenliği düzenlemelerine uyulmaması cezalara ve kapanmalara da neden olabilir.

Kamu güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olmak için ABD, Avrupa ve diğer yerlerdeki düzenleyiciler genellikle bir Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları veya HACCP planı talep etmektedir. Bu yasal gereklilik, birincil üretim dışındaki gıda zincirinin tüm seviyeleri için geçerlidir. İşletmeler kritik kontrol noktalarını tanımlamalı, bunları ele almak için prosedürler geliştirmeli ve bu prosedürlerin işe yaradığını belgelemelidirler.

Soğutucu Verileri Neden Gerekli?

Buzdolapları ve soğuk odalar için, HACCP tipik olarak kayıt tutulması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, günde iki, dört veya daha fazla mağaza yöneticisi veya çalışanı dondurucular, buzdolapları ve soğuk odalar hakkında sıcaklık verileri toplar. Veri toplamak için harcanan zaman, neredeyse müşteri hizmeti için harcanan zamandan daha çoktur. Ayrıca toplanan bu veriler, kağıda yazılarak saklanır ve asla paylaşılabilecek bir dijital formata dönüşmez. Ancak bu veriler uyumluluğu kanıtlamak için gereklidir. Belgeleme ihtiyacı, sıcaklık verilerinin ötesine uzanır. Soğuk odalar gerektiği gibi çalışıyor olsa bile, yetersiz bakım ve kayıt tutma, toplam milyonlarca çevresel para cezasına ve soğutma suyu sızıntılarının azaltılmasına neden olmuştur.

Soğutma sistemleriyle ilgili zorluklara yönelik bir çözüm, HACCP düzenlemelerine göre aşağıdaki faydaları sağlamalıdır;

• Herhangi bir sıcaklık aralık dışında olduğunda veya elektrik kesintisi durumunda 7/24 uyarı vermeli. Bu, bir sorunu tanıma ve düzeltme süresini en aza indirir. Ayrıca, gıdaların bozulmadan önce aktarılmasına izin vererek maliyeti azaltır.

• Sıcaklık olaylarını takip edip otomatik veri kaydı ile doğru sıcaklık trendlerini uzaktan izlemeli.

• Gıda güvenliği uygunluk denetimleri için kullanıma hazır raporlar oluşturmalı. Örneğin, soğutucu akışkan sıvılarının incelenmesi gibi ayrıntılı görev listeleri de olmalıdır.

Olması gerekenlere ek olarak, gerçekten yararlı olabilmesi için bir çözüm, kullanıcıların sorunları önceden tahmin etmesini sağlayan bilgiler sağlamalıdır. Böyle bir yeteneğin avantajları;

• Onarım süresini azaltır. Benzer olaylar için onarım geçmişini kontrol ederek yapılabilir. Aynı bakım türünün daha önce meydana gelmesi nedeniyle ekipman bakım günlüklerine erişim, onarımları hızlandırır. Böylece, bu ayrıntılı bilgi teknisyenlerin daha önce hangi önlemlerin alındığını ve hangi yedek parçaların kullanıldığını bilerek daha iyi hazırlanmasını sağlar.

• Ekipman onarımını ve bakım geçmişini paylaşarak bakımı basitleştirir ve iyileştirir. Verileri kullanarak bir çözüm, otomatik bildirimlerle önleyici bakım yapılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, toplanan sıcaklık verilerinde ortaya çıkan eğilimleri uzaktan gözden geçirmek sorunları erken tespit etmeye yardımcı olabilir. Örneğin; trend verilerine bakmak, soğutma ekipmanının bakım yapılması gerektiğinde oluşabilecek sorunları öngörmede önemli bir rol oynayabilir. Bu tür koşul temelli bakım, operasyonel verimliliği önemli ölçüde artırıp para tasarrufu sağlayabilir.

Soğutma Sistemlerine Teknolojik Çözüm

Bulut ve IoT teknolojisindeki gelişmeler, bu tür çözümleri daha küçük mağazalar için uygun maliyetli hale getirdi. Örneğin, pille çalışan küçük kablosuz IoT sıcaklık sensörleri vardır. Bunlardan bazıları -30 ° C’ye kadar soğutulmuş ortamlarda kurulum için uygundur, bu da onları soğuk odalarda ve bağımsız soğutucularda kullanışlı hale getirir. Bulut teknolojisine gelince, toplanan sensör verilerinin daha güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar ve ayrıca verileri bir mobil cihazda 7/24 tüm kullanıcılara sunar.

Bu tür yeniliklerle, gıda güvenliği düzenlemelerine uymak ve müşteri güvenliğini sağlamak daha kolaydır. Mağaza düzeyinde, teknolojik veri toplama sistemi, verimliliği artırabilir. Operasyonlar için, bu tür çözümler hem dahili amaçlar için hem de istendiğinde sunulması için güncel bilgilere sahip olmayı mümkün kılar.