Partiler sosyal medyayı yine beceremiyor

Partiler sosyal medyayı yine beceremiyor

Partiler sosyal medyayı çok sevdiklerini, orayı ok iyi kullandıklarını söyleyip duruyor. Halkımız buna partilere olan yaklaşımları kapsamında inanıyor ya da inanmış görünüyor.

Şunu yaptım: Bölgemdeki ana akım partilerin isimlerini mesaja bağlayarak bağlı bulunduğum İstanbul birinci bölgede adayların isimlerini ve adreslerini istedim partilerden. Onlarla iletişim kurmak istediğimi söyledim.

Buna cevap vermeleri neden önemliydi, bunu birkaç maddede kendi ismimden bağımsız yorumlamak gerekirse:

  1. Bugün partilerin en çok yapmak istedikleri yeni açıkladıkları parti listelerindekilerin tanıtılmasını sağlamak. İletişimi anlayan bir parti için önemli olabilirdi bu
  2. Partiler genellikle övgü ve yergiler arasında gidip gelen bir kitleye muhatap oluyor. Bu onlara farklı bir iletişim fırsatı sağlayabilirdi.
  3. Hızlı bir aramayla bunu sizden isteyen kişinin bu konularda yazıp çizdiğini, en azından gazeteci olduğunu görebilirlerdi
  4. En yetersiz sosyal medyacı bile bunu isteyen kişinin 20k+ takipçi kitlesine sahip olduğunu görebilirdi

Hal böyleyken yapacakları şey adaylarının zaten ellerinde olan listeye haydi sorularını yönlendirin diyerek yepyeni bir iletişim fırsatı açmaları olacaktı. Yapmadılar. Bu yazı yazılırken 24 saat geri dönüş olmamıştı. 30 gün kalan seçimler için 24 saatin önemini ben anlatacak değilim.

Beni en çok üzen basının bugünkü durumundan yakınan, buralarda kendi sesini bulamayan partilerin durumu oldu. O kadar ağlıyorsunuz da milyonlarla ifade edilen sosyal medyada iletişim fırsatlarını kaçırıyorsanız yanlışsınız işte. Beceremiyorsunuz. Orada komikli kıyafetlerle poz vermek, öteki adaylara komikli atarlanmak mıdır sosyal medya yönetimi?

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş