Oy ve Ötesi Derneği seçimlerde kullandığı T3 (Türkiye Tutanak Teyit) sistemi için geliştirdiği mobil uygulamayı güncelledi. Herkesin akıllı telefonlarına indirebileceği uygulama ile sandık güvenliği sağlanacak, ihlaller anında bildirilebilecek.

Oy ve Ötesi, 24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde sandık sonuçlarının sağlamasının yapılabilmesi için, her akıllı telefonda kullanılabilen “T3 Tutanak Gönder” mobil uygulamasını güncelleyerek uygulamaya yeni özellikler ekledi.

Uygulamayı indiren herkes:

  • Sandık sonuç tutanağını, sağlaması yapılmak üzere, Oy ve Ötesi’ne gönderebilecek,
  • Sayım sürecinde hangi siyasi partinin/Cumhurbaşkanı adayının kaç oy aldığını kendisi kolayca teyit edebilecek,
  • Sayım öncesi ve sayım sonrası neler yapılması gerektiğini uygulamadaki hatırlatmalar ile kolayca takip edebilecek,
  • Oy verme işlemleri sırasında gerçekleşecek olası ihlalleri “anında” Oy ve Ötesi’ne bildirebilecek,
  • Seçim gününe dair önemli bilgilere Bilgi Bankası’ndan ulaşabilecek.

T3 TUTANAK GÖNDER’DE NE VAR VE UYGULAMAYA HANGİ YENİ ÖZELLİKLER EKLENDİ?

Uygulama, sandıkta görev alan, gözlemcilik yapan, oyunu kullanmak için sandık başına giden tüm vatandaşların sandık sonuç tutanağının fotoğrafını T3 sistemine kolaylıkla göndermesini sağlıyordu. Bu özellik devam ederken sisteme, “OySay” ve “Süreç Kontrolü” başlıklı iki özellik daha eklendi.

OySay” ile artık sayım sırasında çetele tutmak yerine, uygulama üzerinden hangi adayın / hangi siyasi partinin, kaç oy aldığı kolaylıkla takip edilebilecek.

Süreç Kontrolü” özelliğiyle ise sabah oy verme işlemleri öncesinde, saat 08.00-17.00 arası gerçekleşecek oy verme süresince ve saat 17.00 sonrası gerçekleşecek sayım döküm süreci ve sonrasında yapılması gerekenlerin takibi kolaylaştırıldı.

Örneğin sabah oy verme işlemi başlamadan önce yapılması gerekenlerin yapılıp yapılmadığı takip edilip raporlanabilecek. Benzer şekilde, oy verme sürecinde ve sonrasında yaşanabilecek ihlaller anında bildirilebilecek.

Mobil uygulamanın Süreç Kontrolü bölümünde anlık değişiklikler yapılması ve kullanıcılara duruma özel anketler gönderilmesi de mümkün olacak. Örneğin, referandumda karşılaşılan mühürsüz pusulalar gibi bir sorunla karşılaşıldığında, sorunun hangi bölgelerde ne sıklıkla yaşandığı konusunda hızlıca bilgi alınabilecek ve Oy ve Ötesi, siyasi partiler ve barolar bu durumdan haberdar edilecek.

“SEÇİM BİLGİ BANKASI” İLE HERŞEY ELİNİZİN ALTINDA

T3 Tutanak Gönder mobil uygulamasını güçlendirilen önemli bölümlerinden biri de Seçim Bilgi Bankası. Uygulamayı indiren kişiler Oy ve Ötesi müşahit eğitimi videosuna, eğitim dokümanına, müşahit el rehberine, örnek tutanak görsellerine ve gerekli hallerde kullanılmak üzere başvurulabilecek örnek şikayet dilekçelerine kolaylıkla ulaşabilecek.

“T3 Tutanak Gönder” TÜM AKILLI TELEFONLARA ÜCRETSİZ İNDİRİLEBİLİYOR

“T3 Tutanak Gönder” mobil uygulaması iOS ve Android uygulama mağazalarından ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Uygulamayı indiren herkes, 24 Haziran günü ıslak imzalı ve mühürlü sandık sonuç tutanağının fotoğrafını çekip T3 sunucularına gönderebilecek. Vatandaşlar erişebildikleri kadar çok sandık tutanağının fotoğrafını çekip T3 sistemine göndererek şeffaf bir seçim için sürece katkıda bulunabilecek. Vatandaşlar daha fazla sandığa gidip sandık tutanağı fotoğraflarını uygulama aracılığıyla ileterek T3’te daha çok verinin karşılaştırmasını sağlayabilecek.

Ayrıca uygulamayı indiren seçmenler, uygulama üzerinden Oy ve Ötesi gönüllüsü olarak müşahitlik başvurusunda da bulunabilecek.

T3 ÇİTLEMEYE DEVAM

Kısa sürede binlerce tutanağın karşılaştırıldığı T3 sistemi ile Oy ve Ötesi Derneği, son dört seçimde tutanak teyidini adeta bağımlılık haline getirmiş, binlerce gönüllü aracılığıyla tutanak görsellerini T3 sistemine sayısal olarak aktararak sonuçların teyit edilmesini sağlamıştı. Oy ve Ötesi, 24 Haziran seçimlerinde de, uygulamayı indiren ve tutanakları sisteme yükleyen gönüllüleri yine seçim günü akşamına özel, gelenekselleşmiş “T3 çitleme” ritüeline bekliyor!