Pek yaman komiklerin şirketi Oracle…

Ne zaman şaka yapacağımız ne zaman ciddi olacağımızı bilemeyen bir ülkede yaşıyoruz. Bunları bilebilen bir ülkeden gelmiş şirket olsak bile…

Sektör bileşenlerine bükçe yokluğundan dolayı reklam vermekte çok zorlanan Oracle olay şaka, laylay ve loyloy olunca paradan hiç kaçmamış. Beyaz’ın artık miyadı dolan, insana “ö getiren” Candan Erçetin atışmasına müdahil olan bir video koymuş. Bununla ilgili fikirlerimi sizlerle olanca açıklığıyla TKNLJ formatında paylaşmak istiyorum:

  • Candan Beşaz kavgası çok kötü bir fikirdi. İyi uygulanmış olabilir ama çok sıkıcı oldu. Halkımın buna gösterdiği ilgiyi hiçbir zaman anlayamadım. Ama sonuçta kapandı ve bitti. Biz de kurtulduk.
  • Bu konuda yapılmış onlarca vatandaş videosu çıktı bu etkinlik boyunca. Orijinalini sevmediğim için onları da sevemedim
  • Gelelim temel konumuza… Oracle karmaşık sistemleri ürün ve hizmet olarak satan bir kurum. Kendini son kullanıcıya anlatmak zorunda değil. Kurumsal şirketlere konuşmak, onları ikna etmek zorunda.
  • Bu anlamda gazete ve magazin dergilerine ilan vermemesini anlamak lazım. Ama bilişimin kurumsal yönlerine bakan dergi ve sitelere neden girmediğini anlamak çok zor. Bütçe yokluğunu 13 Şubat’a kadar yiyebilirdim. Ama sonra Beyaz Candan atışması prodüksiyonlarını gördüm.
  • Bu yapılan, siz de seyrettiyseniz dört başı mamur bir prodüksiyon. Çaycı’nın telefonu ve muhasebe müdürünün Radyo Televizyon ikinci sınıftaki oğluyla yapılabilecek bir iş değil. Senaryo, müzik, çekim ve bunların montajı için ciddi para harcamış olmalılar. Bunların çekimi sırasında harcanan adam saati de saymıyorum. Muhtemelen fikir ve sosyal medya yayılması için de bir şeyler ödemişlerdir.
  • Buradan siz de Oracle firmasının bütçesi olduğuna kani olmuşsunuzdur herhalde
  • Peki bu şarkıyı yaparak ne kazandı? Bankalar onların sistemleri hakkında daha çok şey mi öğrendi? Telekomünikasyon şirketleri tümleşik sistemleri konusunda bilgi sahibi mi oldu? Mesela bu şarkıyı dinlerken “hey biz Oracle ile neden çalışmıyoruz kuzum” diyen bir CIO var mıdır acaba?
  • Bu şarkının son kullanıcıya yönelik olduğunu düşünecek olursak acaba bir kişinin “hey dostum bu şirkette çok yaman komikler var. Benim bankam bunlarla çalışıyor mu acep? Eğer çalışmıyorsa hemen Oracle ile çalışan bir bankaya taşıyayım hesaplarımı” demesini mi bekliyor Oracle yönetim takımı?

Kusura bakmayın ama olmamış. Fikir ve sonucu gerçekten olmamış. Oracle’ın bırakın son kullanıcı ve ciddiyetli müşterilerini gazeteciler üstünde yarattığı negatif algıya bile değmez…