Sağlıkta devrim geliyor: Amazon sanal sağlık kliniğini açtı

Amazon, sanal sağlık kliniği hizmetini ABD genelinde sunmaya başlıyor. E-ticaret devi bu hizmeti, Amazon Clinic adıyla geçtiğimiz Kasım ayında başlattı. Başta bu hizmeti, kullanıcıların sinüzit enfeksiyonları, akne ve migren gibi yaygın durumlar için sağlık hizmeti sağlayıcılarıyla bağlantı kurabilecekleri bir sanal platform olarak lanse etti. Kullanıcılar mevcut durumlarını seçtikten sonra bir sağlayıcı işaretleyip kısa bir anketi yanıtlıyor. Ardından bulundukları yere bağlı olarak, kullanıcılar bir klinisyenle video veya metin mesajı üzerinden bağlantı kuruyor.

Amazon, telemed hizmetlerini kendisi sağlamaz, bunun yerine Amazon Clinic’i, telemed partnerlerini hastalarla bağlantı kurmak için bir platform olarak sunacak. Mevcut partnerler arasında konusunda uzman Curai Health, Hello Alpha, SteadyMD ve Wheel bulunuyor.

50 eyalette aynı anda başlıyor

Bu duyuruyla birlikte, kullanıcılar ABD sathında 50 eyalette ve Washington, DC’de Amazon Clinic’e video ziyaretler aracılığıyla erişebilir hale geldi. Düzenleyici sorunlar nedeniyle, Amazon Clinic üzerindeki mesaj tabanlı sohbet yalnızca 34 eyalette uygulanıyor.

Amazon Clinic’in baş tıbbi görevlisi verdiği bir röportajda, şirketin her sağlayıcının kalitesini ve iç operasyonlarını denetleyerek “sağlayıcı grup olarak kendilerini ispatladıklarını” belirlediğini söyledi. E-ticaret devi ayrıca, sağlık hizmeti sağlayıcı grupların tüm 50 eyalette personel bulundurarak “zamanında yanıt vererek bakım sağlayabilmelerini” garanti ediyor.

Sigortalı hasta yok

Amazon Clinic henüz sigortalı hasta kabul etmiyor. Ancak tüketiciler sigortayı, hizmet aracılığıyla reçete edilen ilaçları ödemeye yardımcı olmak için kullanabiliyor. Reçeteler, Amazon’un kendi çevrimiçi eczanesi dahil olmak üzere herhangi bir eczaneden alınabiliyor.

Sağlık hizmetleri Amazon için yeni bir alan değil. Şirket yıllardır sağlık hizmetleri sektörüne girmeye çalıştı. 2018’de PillPack isimli girişimi satın almasının ardından 2020’de kendi çevrimiçi eczanesini başlattı.

Bu sağlık hizmetlerinin kökeni nereden geliyor? Amazon, bu yıl sağlık hizmetleri sağlayıcısı OneMedical’ı 3.9 milyar dolara satın aldı.

Türkiye’ye gelir mi?

Hemen bir analize girelim: Sizce bu hizmet Türkiye’de çalışır mı? Öncelikle uzaktan sağlık hizmeti sağlayan cihazların sayısının artması lazım. İkincisi Türkiye’de Uzaktan Tıp kavramının ne olduğunun ve özellikle de ne olmadığının anlaşılması lazım. Regülatörlerin pazarı ve ortamı regüle etmesi gerekiyor. Anlatmamız ve anlaşmamız gerekiyor.

Bu iş Amerikalılara ne kadar fayda sağlar bilmiyorum. Ama biz Türklere çok önemli faydalar getirebilir. Tamam hastalıkların teşhisi ve tedavisinde değil belki. Teknoloji oraya henüz çok yakın değil. Ama düşünün bir kere: Ben bir ameliyat oldum ve bunun bazı kontrolleri var. Ben her gün ve gece ilaç içiyorum devletin bana sağladığı. Ama devlet bana güvenmiyor ve ilaçları her ay gidip yeniden yazdırmamı istiyor. Bir yıllık ilaç alamıyorum mesela. Bu sistemi kullanarak birçok şeyi halledebilirdik. Veya aile hekimime gidip gelmek yerine onunla uzaktan temas kurup belirli cihazlarla belirli ölçümleri yapabilirdik.

Amazon bunu Türkiye’ye getirebilir mi? Bence getirebilir ama Türkiye bunu almaz. Bir salak sosyal medya platformlarına bile dünya kadar zorluk çıkaran ülkem bir sağlık platformunun burada olmasına sıcak bakmayabilir.

O zaman Amazon’un yaptığını devlet yapsa keşke… Uzaklara otel zincirleri şeklinde şehir hastaneleri kuracağımıza herkesin her mahallede ayağına giden, telefondan da halledilebilen, zorlu vakalar için özel aletler giydirilebilen hastalar…

Keşke…