Samsung basında çığır açıyor

Samsung bu hafta içinde çok enteresan bir basın bülteni geçti.

Basın bülteninde diyordu ki:

Samsung Electronics, yerel medya ve tüketicilere yönelik Samsung’un resmi haber kaynağı olarak hizmet verecek olan Samsung Türkiye Newsroom’un açıldığını duyurdu. Çevrimiçi yayın yapacak olan Newsroom, yeni ürün bilgilendirmeleri ve haber içerikleri, röportajlar, basın bültenleri gibi medya içerikleri sunacak. Samsung Türkiye Newsroom, Samsung’un küresel haber merkezini model alıyor. Türkçe dilinde yayın yapacak olan platform, şirketin en yeni ürünleri ve hizmetleri hakkında bilgi sunmanın yanında, Türkiye’deki girişimler, işbirlikleri, KSS projeleri ve diğer faaliyetler gibi yereldeki hedef kitlesine özel içerikler de yayınlayacak.

Samsung bir süredir basına olan yaklaşımlarını baştan sona değiştirdi. Eskiden bir haber alışverişi vardı, insanlara ürünlerin çıkış sebeplerini ve sonuçlarını anlatırdı. Ama sonra “ben ne dersem o olur” hastalığına kapıldı. Keyfine göre iletişim yapmaya başladı. Görmek istemediği şeyleri dövüp görmek istediği şeyleri reklamlar ve ürünlerle ödüllendirmeye başladı.

Bundan birkaç sene önce Samsung telefonları patlamaya başlayıp piyasadan toplandığında, koca bir ürün gamı bir seneliğine kaybolduğunda yaşanan o açık iletişim, bilgi paylaşımı ve dürüstlük yerini küçük gören bir bakış açısına bıraktı.

Şimdi çok takipçisi olan insanlara ürün götürerek tanıtım yapıyor. Televizyonda Masterchef’te şefin biri katlanabilir Samsung’unu açıp yemeklerin olur olmak fotosunu çekip üstüne kalemiyle notlar alıyor. Sonra kalemini kaldırıp telefon üstündeki özel yerine sokuyor.

Evet telefonları onlar gösterir. Ama telefonları teknoloji yazarları anlatır. Hayır illa her şeyi doğru yapmak zorunda değiller elbette. Yanlış yapma haklarını ellerinden almak istemem asla. İlk krize kadar yemek fotosu çeken şefle idare edeceklerdir harika biçimde.

Ama şunu söylemeyecekler asla: “Biz bir güzel şey yaptık bunu sizinle konuşalım mı?” Hayır siz bunu kendi açtığınız kendi kendinizi anlattığınız sitenize yazın.

Bu arada oranın adını newsroom koymuşsunuz. Ne yazık ki böyle kendinize yaptığınız bir şeye haber odası ismi koyamazsınız. Orada haber yok. Ürün tanıtımı var.

Kolay gelsin…