Samsung telefonu yaktı kurumsal kimliğini yakmadı

Samsung telefonu yaktı kurumsal kimliğini yakmadı

image

Bu haftanın en önemli olaylarından biri, Samsung’un büyük bir beklentiyle çıkardığı ve son zamanların en iyi telefonu olarak lanse ettiği Note 7’nin başına gelenler oldu. Note 7 telefonların pilinden kaynaklanan bir sorun yüzünden yüksek ısınma sorunu telefonların donmasına, hatta birkaç vakada kelimenin tam anlamıyla donmasına neden oldu.

Samsung, dünya sathında yaptığı bir açıklamayla Note 7 telefonların toplanacağını duyurduklarında bir anda kullanıcılar da, teknoloji dünyası da panik oldu. İşin en kötü tarafı; kalemi, inanılmaz fotoğraf makinesi kalitesi ve hızlı şarjıyla “iPhone killer” olarak tanımlanan aletin, yüksek özelliklere sahip olacağı iddia edilen iPhone lansmanından tam bir hafta önce toplatılması oldu.

Note 7’yi iyi kullanmış ve gerçekten beğenmiş biri olarak insanların tepkisini yakından takip ettim. Genelde cihazın başına gelenlere rağmen aletten vazgeçme taraftarı değildi kimse. Açıkçası Samsung Türkiye’nin bu konuyu nasıl yöneteceğini ve neler söyleyeceğini çok merak ettim. Samsung’dan bu konuda gelen bülteni heyecanla bekledim.

Bence sağlam bir iletişim altyapısı oturtup açık iletişim yapmış ve olayı baştan savmadan üstlerine düşen neyse yaparak göğüslemişler.

Diyorlar ki bu cihaz milyonlarca sattı (bazı yurt dışı kaynaklara göre 3 milyona yakın) ve içlerinden sadece 35 vaka belirtilmiş. Ama neredeyse yüz binde bir olan bu vakaları görmezden gelmemiş Samsung ve bu toplama kararını almış.

Şu karar ve cümle çok önemli:

Samsung için mutlak öncelik kullanıcılarımızın güvenliğidir. Bu nedenle Samsung Electronics Türkiye olarak ülkemizde Galaxy Note7 satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldık. Halihazırdaki Galaxy Note7 kullanıcılarımız mevcut cihazlarını en kısa zamanda yenileriyle değiştirebilecekler veya satın almış oldukları noktaya ürünü iade ederek ödemiş oldukları ücretin tamamını geri alabilecekler.

Bence Samsung’un attığı bu adım “maddi olarak” o kadar kolayca verilecek bir karar değil.

Kullanıcı bundan daha fazla ne ister bilmiyorum.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş