Sanatçılar kendi seslerini yapay zekaya karşı kendileri koruyacak

SoundLabs, sanatçılar tarafından kurulan bir AI teknoloji şirketi. Bir sonraki nesil müzik yapımcıları için sorumlu bir şekilde eğitilmiş üretken AI araçları oluşturma üzerine odaklanıyorlar. SoundLabs ve Universal Music Group (UMG), UMG’nin küresel sanatçı ve prodüktör ailesinin, kendi ses verilerini kullanarak ultra yüksek kaliteli vokal modelleri yaratmak yeni bir teknolojiye imza attı. MicDrop adlı teknoloji, AI vokal eklentisiyle sanatçılara müziklerinde tam sanatsal onay ve kontrol sağlarken, sahiplik haklarını da koruma imkanı tanınacak.

SoundLabs, Grammy adayı prodüktör, besteci, yazılım geliştirici ve elektronik sanatçı BT, Brian Transeau, tarafından kuruldu. SoundLabs’in kurucu ekibinde yazılım geliştiriciler Joshua Dickinson ve Dr. Michael Hetrick de var. Joshua Dickinson ve Dr. Michael Hetrick, Unfiltered Audio markasıyla tanınan ve yaratıcı ses araçlarının sınırlarını yeniden tanımlayan yazılım geliştirdiler. Bu ekip, SoundLabs ile birlikte insan yaratıcılığını artırmak için AI teknolojilerini keşfetmeye devam ediyor.

Bu yaz piyasaya sürülecek olan MicDrop, tüm ses formatlarıyla gerçek zamanlı bir eklenti. Sanatçılara ve prodüktörlere ses değiştirme, ses enstrümana dönüştürme, konuşmadan şarkıya geçiş, dil aktarımı ve daha önce imkansız olan birçok vokal dönüşümünü keşfetme imkanı sunuyor. UMG ve SoundLabs, UMG sanatçılarının özel yaratıcı kullanım durumları için özel vokal modelleri sağlamayı hedefliyor. Bu modeller genel kullanıma sunulmayacak.

MicDrop, SoundLabs tarafından ses tasarımı ve müzik üretimi için geliştirilen bir dizi birlikte çalışabilir AI aracının ilki olup, sanatçılara yeni “müzik süper güçleri” vererek müzik yapımını tamamen yeniden tasarlıyor.

SoundLabs’in kurucusu BT, “İleri görüşlü ve yaratıcı olarak uyumlu Universal Music Group ile çalışmak büyük bir onur. Müzik yaratımının geleceğinin kesinlikle insana dayalı olduğuna inanıyoruz. Yapay zeka, etik ve gönüllü bir şekilde kullanıldığında, hayal edilemeyecek yeni yaratıcı içgörüler sağlayabilir, yaratıcı süreci kolaylaştırabilir ve her türden sanatçı, hayran ve yaratıcı için yaratıcılığı demokratikleştirebilir. Araçlarımızı insan sanatçıların yerini almak için değil, insan yaratıcılığını artırmak için tasarlıyoruz” dedi.

Universal Music’den Stratejik Teknoloji Kıdemli Başkan Yardımcısı Chris Horton, “UMG, AI stratejimizin merkezine sanatçıları yerleştirmeye çalışıyor, böylece teknoloji sanata hizmet ediyor, tam tersi değil. BT ve SoundLabs ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz, çünkü BT, AI ile ilgili teknik ve etik konuları derinlemesine ve kişisel olarak anlıyor. BT, bir şarkıcı olarak ve birçok vokal işbirlikçisiyle ortak çalışarak, performansçılarının seslerini nasıl gördüğünü ve değer verdiğini anlıyor ve SoundLabs, UMG sanatçılarının dillerini bilmedikleri dillerde şarkı söylemelerini, gençlik halleriyle düet yapmalarını, kusurlu vokal kayıtlarını geri getirmelerini ve daha fazlasını mümkün kılacak” dedi.