Seçimlerde siyasi partiler SMS gönderemeyecek

Siyasi partiler, parti üyesi olanlara bilgilendirme yapmak dışında SMS gönderemeyecek, propaganda için bu alanı kullanamayacak. Çok fazla tartışmaya açık olmayan bu kuralı TKNLJ formatında yorumlayalım ki açıkta hiçbir şey kalmasın:

  • Devletin bu yasağı getirirken yasaklara uymayanların alacağı cezaları açık bir biçimde duyurması gerekiyordu. Bu, atlanmamalıydı.
  • İstenmeyen SMS’lerin gönderilmesi durumunda vatandaşın şikayet edeceği kurum veya adresler açık bir biçimde ifade edilmeliydi. Vatandaş’a bunun yasak olduğunu söyleyip şikayet mekanizmasını dile getirmezseniz o tam anlamıyla yasak olmuyor.
  • Geçtiğimiz dönemlerde örneğin genel seçimlerde Ankara eski belediye başkanı Melih Gökçek’in açık bir propaganda olarak herkese attığı SMS’in algısı hala ortada dolaşırken vatandaşı böyle bir yasağın olduğuna ikna etmek kolay olmayacak
  • Toplu SMS gönderimlerinde (iktidar ya da muhalefet) kurumların engellenmesi için GSM operatörlerinin önemli adımlar atması ve önlemler alması gerekiyor. Bence süper 5G teknolojisi tanıtmak yerine bu konuyu nasıl engelleyeceklerini anlatmak GSM firmalarını daha yukarı çekecektir.
  • Seçim yasaklarının başladığı anlarda, seçim günü toplu SMS gönderimleri engellenmeli. Kim o gün toplu SMS atmak reklam yapmak ister ki? Çok da demokratik olmayan böylesi bir engelleme kötü niyetli kişi ve partilerin yapacaklarını engelleyecektir.
  • Yurt dışından gönderilen ve GSM şirketlerinin engelleyemediğini söylediği SMS’ler için seçim yasakları kapsamında acil bir çözüm bulunmalı. GSM teknolojisi bunun altından kalkabilecek süper beyinlere sahip. Ya seçim günü FETÖ’cü hainler yurt dışından bütün Türkiye’yi SMS yağmuruna tutarsa?.. Bunun altından kimse kalkamaz.